Prawo drogowe

Włączyć kierunkowskaz na skrzyżowaniu łamanym czy nie - ministerstwo rozwiewa wątpliwości

YouTube
Czy należy włączać kierunkowskaz na tzw. skrzyżowaniu łamanym, oznaczanym informacyjnie znakiem T6? - sprawa ta od lat dzieli środowisko kierowców. Spór przecina Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Podczas szkolenia i egzaminów w WORD uczy się kierowców, że jadący drogą z pierwszeństwem przejazdu i kontynuujący nią jazdę powinien włączyć kierunkowskaz, gdyż zmienia kierunek jazdy. Ma ma tu bowiem zastosowanie art. 22 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. Zdaniem posłanki Barbary Bubuli wielu komentatorów, w tym znanych blogerów w Internecie wskazuje na absurdalność takiego sygnalizowania kierunkowskazem, np. w przypadku, gdy droga podporządkowana dobiega do drogi głównej na łuku, pod małym kątem wstecz.

- Argumentują oni, że znak T6 to znak jedynie informacyjny, a kierowca jadący drogą z pierwszeństwem przejazdu musiałby w takim przypadku na każdym łuku lub zakręcie, gdzie pojawia się jakakolwiek droga podporządkowana, włączać kierunkowskaz, dezinformując innych kierowców o swoich zamiarach. Czy ministerstwo nie widzi konieczności doprecyzowania przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, tak by jednoznacznie określała ona obowiązek używania lub nieużywania kierunkowskazu w takim przypadku? A jeśli nie, to czy ministerstwo zamierza przeprowadzić kampanię informacyjną na temat poprawnej interpretacji ustawy? - zapytała Ministra Infrastruktury posłanka Buła.

Odpowiedział wiceminister Marek Chodkiewicz. Jego zdaniem jednoznaczne wyjaśnienie znajduje się w przepisach rozporządzenia z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Chodzi o zasady stosowania znaku D-1 „droga z pierwszeństwem" określone w pkt. 5.2.1.1 oraz pkt 5.2.1.3 załącznika nr 1 do rozporządzenia. Wynika z nich jednoznacznie, że jeżeli droga z pierwszeństwem zmienia kierunek na skrzyżowaniu, to pod wszystkimi znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu (D-1, A-7 „ustąp pierwszeństwa", ewentualnie B-20 „stop") umieszcza się odpowiednie odmiany tabliczek T-6a „tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze z pierwszeństwem)" i T-6c „tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze podporządkowanej)".

- Umieszczona pod znakiem D-1 tabliczka T-6a wskazuje, że droga z pierwszeństwem przejazdu zmienia kierunek na skrzyżowaniu. Z tych też względów w sytuacji kiedy kierujący pojazdem na skrzyżowaniu porusza się zgodnie z rzeczywistym przebiegiem drogi z pierwszeństwem – przedstawionym na tabliczce T-6a – to zmienia on kierunek jazdy i dlatego też w myśl przepisów art. 22 ust. 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym zobowiązany jest zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany tego kierunku - stwierdził wiceminister.

Jak dodał,  nie ma uzasadnienia dla prowadzenia kampanii informacyjnej na temat poprawnej interpretacji przepisów, bo  są one jednoznaczne.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL