fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Quad jest jak samochód. Ma mieć tablice i OC

Quad to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód
materiały prasowe
Jazda po plaży lub leśnych bezdrożach czterokołowcem skończy się grzywną – nawet do 1 tys. zł.

Popularność quadów rośnie z roku na rok. Coraz częściej kupowane są dla dzieci, m.in z okazji komunii. Mając na względzie ostatnie tragiczne wypadki z udziałem czterokołowców, posłowie zwracają uwagę ministrowi infrastruktury, by jego resort zadbał o bezpieczeństwo i doprecyzował wszelkie wymagania stawiane właścicielom czterokołowców. Ministerstwo odpowiada, że wszystko, co należy, zostało zrobione.

Czytaj też:

Quad to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód. Żeby nim jeździć, trzeba mieć uprawnienia. Sam pojazd należy zarejestrować i wykupić obowiązkowe OC – wyjaśnia resort infrastruktury. O co konkretnie chodzi? Otóż aby prowadzić quad, należy mieć ukończone 14 lat i prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B – rodzaj wymaganego dokumentu zależy od masy (wielkości) tego pojazdu.

Kodeks drogowy rozróżnia ich dwa rodzaje: cięższe, o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg przeznaczone do przewozu ładunków i 400 kg do przewozu osób (do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kat. B i B1).

Drugi rodzaj to czterokołowce lekkie, o maksymalnej masie 350 kg. Te mogą osiągać maksymalną prędkość do 45 km/h (obowiązkowa kategoria AM).

Gdzie można nimi jeździć?

Po każdej drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jazda nimi po autostradach i drogach ekspresowych. Można się nimi poruszać po lesie – drogami publicznymi i oznaczonymi. Jazda poza nimi skończy się grzywną, nawet do 1 tys. zł. Nie wolno wjeżdżać na teren parku narodowego i krajobrazowego ani na plaże.

Quady rejestruje się tak samo jak samochód czy motocykl. A to oznacza, że aby zarejestrować czterokołowiec, trzeba mieć świadectwo homologacji. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest możliwość rejestracji bez tego dokumentu na podstawie przepisów o imporcie jednostkowym.

Wśród dokumentów koniecznych przy rejestracji quada używanego, zakupionego na terenie Polski znajduje się również wniosek o rejestrację oraz dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, karta pojazdu (o ile była wydana), tablice rejestracyjne, OC poprzedniego właściciela, potwierdzenie wniesienia opłat oraz dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy taki jak przy pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.

Posiadacz quada musi też zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Co ważne, takie ubezpieczenie ma posiadać również pojazd nieporuszający się po drogach publicznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA