fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Zbigniew Ziobro ministrem sprawiedliwości w rządzie Prawa i Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ministrem sprawiedliwości w rządzie Prawa i Sprawiedliwości będzie Zbigniew Ziobro, który wraca do tego resortu po ośmiu latach przerwy.

Ziobro stał na czele resortu sprawiedliwości w latach 2005-2007. Najpierw w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego. Był też wówczas prokuratorem generalnym, gdyż obie funkcje były wtedy połączone.

Z wykształcenia jest prawnikiem. Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbył aplikację prokuratorską w Katowicach, ale pracy w zawodzie prokuratora nigdy nie podjął. Pracował natomiast m.in. w Generalnym Inspektoracie Celnym. Następnie był doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego. A następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

W latach 90-tych opublikował kilka artykułów z zakresu prawa karnego, m.in. na łamach „Rzeczpospolitej".

Do polityki wszedł w 2001 roku, współtworząc Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie z ramienia tej partii sprawował funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Później był m.in. eurodeputowanym. Z PiS odszedł w 2011 roku, i założył własną partię, z ramienia której bezskutecznie ubiegał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego.

W październikowych wyborach został posłem z list Prawa i Sprawiedliwości (jego Solidarna Polska wraz z Polską Razem i PiS tworzyła blok tzw. Zjednoczonej Prawicy).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA