fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Ordo Iuris złożył skargę kasacyjną ws. nyskiego bonu wychowawczego

Fotolia
Instytut Ordo Iuris złożył skargę kasacyjną w sprawie orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu stwierdzającego nieważność uchwały wprowadzającej tzw. nyski bon wychowawczy.

Nysa była jedyną gminą w Polsce, która postanowiła wspierać finansowo rodziców wychowujących dzieci. Nyski bon wychowawczy wszedł w życie w 2016 roku, cztery miesiące przed programem "500plus". Uchwała Rady Miasta wprowadzała jednak pierwszeństwo w uzyskaniu świadczenia dla małżeństw, które są zatrudnione na etacie, czyli pracują w oparciu o umowę o pracę albo powołane do służby. Władze Nysy przyznały, że bon ma być pomocą przede wszystkim dla rodzin pełnych, zaradnych życiowo i aktywnych zawodowo.

Uchwałę zaskarżyła mieszkanka Nysy samotnie wychowująca dzieci. Do skargi przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.

W lutym br. WSA w Opolu uznał, że uchwała regulująca zasady przyznawania bonu ma charakter dyskryminujący, gdyż faktycznie wyklucza z pomocy rodziny inne niż małżeństwa. W ocenie sądu przepis Konstytucji chroniący małżeństwo i rodzinę nie może być interpretowany jako uprawniający do wprowadzania udogodnień wspierających przede wszystkim rodziny oparte na małżeństwie rodziców. Zdaniem WSA świadczenia rodzinne powinny otrzymywać wszystkie rodziny w trudnej sytuacji życiowej oraz niezaradne. Sąd przypomniał, że ustawa o świadczeniach rodzinnych, która jest dla gminy prawem wyższego rzędu, wprowadziła zasadę, że  publiczna pomoc jest kierowana do tych, którzy nie potrafią sami zaspokoić swoich potrzeb.

Prawnicy Ordo Iuris uważają, że dokonana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wykładnia przepisów Konstytucji oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych jest błędna.

- Nie tylko nie uwzględnia orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego czy poglądów znacznej części nauki prawa, lecz także stoi  w oczywistej  sprzeczności z treścią przepisów Konstytucji i ustawy o świadczeniach rodzinnych - uważają eksperci Instytutu.

W treści skargi kasacyjnej Ordo Iuris wskazał, że władze publiczne mają konstytucyjny obowiązek ochrony i opieki nad małżeństwem, które jest naturalnym środowiskiem rozwoju rodziny, a stabilizacja życiowa i zaradność małżonków nie może być przesłanką do traktowania ich jako obywateli, którzy nie zasługują na żadne wsparcie ze strony Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym władze Nysy mogą, a wręcz powinny, wprowadzać udogodnienia prawne, z których małżeństwa mogą korzystać w sposób preferencyjny, a nawet wyłączny.

- Taki wadliwy merytorycznie wyrok powinien zostać możliwie najszybciej usunięty z obrotu prawnego, zaś sama sprawa powinna zostać skierowana do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu – zaznacza Olaf Szczypiński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA