fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy towary otrzymane w darowiźnie wykazuje się w spisie z natury

AdobeStock
Przedsiębiorca musi ująć nabyte nieodpłatnie towary handlowe w remanencie początkowym, a w razie ich niesprzedania także w końcowym oraz w podatkowej księdze. Ich wartość wynikająca z wyceny nie jest jednak kosztem uzyskania przychodów.

Zdarza się, że pomiędzy członkami rodziny, którzy prowadzą działalność gospodarczą są przekazywane darowizny towarów handlowych. Czasem przedmiotem darowizny są przedsiębiorstwa (zorganizowane części przedsiębiorstw), w skład których wchodzą towary handlowe uprzednio zaliczone przez darczyńcę do kosztów uzyskania przychodów jego firmy, a następnie ujęte w spisie z natury. Wartości tych darowizn darczyńca nie zalicza do kosztów uzyskania przychodu stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. W takich przypadkach powstaje problem, czy wartość towarów otrzymanych w formie darowizny obdarowany powinien ująć w spisie z natury na dzień ich otrzymania i – jeśli nie zostaną sprzedane – także na zakończenie roku obrotowego.

Czytaj także: Inwentaryzacja zapasów: jak przygotować spis z natury

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 kodeksu cywilnego)....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA