fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Urzędnicy skarbowi nie rozstrzygają wątpliwości na korzyść podatników

123RF
Skarbówka nie rozstrzyga wątpliwości na korzyść podatników, choć ma taki obowiązek.

Przepis, który nakazywał urzędnikom takie postępowanie, nie działa. Fiskus nie zastosował go ani razu. Chodzi o zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Miała uzdrowić relacje z urzędnikami i ułatwić życie przedsiębiorcom.

Firma doradcza Grant Thornton przeanalizowała wszystkie ubiegłoroczne interpretacje (33,7 tys.). W 262 wnioskach podatnicy apelowali o zastosowanie klauzuli, wskazując np. niejednolite orzecznictwo sądowe. Tylko do siedmiu tych wniosków skarbówka się odniosła. Zawsze negatywnie. – Podatnicy borykający się codziennie z niejasnymi przepisami wiązali z klauzulą „in dubio pro tributario" duże nadzieje – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton. – Ale jak widać, przeliczyli się.

– Okazuje się, że jedynymi osobami w Polsce, które nie mają wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego, są urzędnicy aparatu skarbowego – mówi Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Oto przykład. Spółka zapytała fiskusa, jak długo musi przechowywać księgi, w których wykazała stratę z działalności. Kontrowersyjna sprawa, od lat toczą się o to spory. Spółka powołała się na klauzulę i zaapelowała o rozstrzygnięcie wątpliwości na jej korzyść. Przytoczyła też korzystne orzeczenia sądowe. Nic to nie dało. Skarbówka uznała, że przepisy nie budzą wątpliwości i spółka ma przechowywać księgi prawie 11 lat (a nie sześć, jak postulowała).

Skąd ta niechęć urzędników do stosowania klauzuli?

– Jeżeli w interpretacji fiskus stwierdziłby niejednoznaczność przepisu, byłby to bardzo mocny argument dla każdego podatnika toczącego z nim spór, zarówno podczas kontroli, jak i w sądzie – mówi Przemysław Ruchlicki. – Ministerstwo Finansów nie może sobie na to pozwolić, bo w praktyce oznaczałoby to konieczność odejścia od profiskalnej wykładni prawa.

Niewiele więcej nadziei na stosowanie nowej zasady dają też sądy. Z danych zebranych przez Grant Thornton wynika, że w 2016 r. wydały 63 wyroki w sprawach, w których stawiano fiskusowi zarzut niezastosowania klauzuli. Ale tylko w ośmiu orzeczeniach sąd uznał, że faktycznie przepisy i orzecznictwo są niespójne, a wątpliwości nie da się usunąć, i wydał wyrok na korzyść podatnika z powołaniem się na klauzulę.

– Gdyby sądy częściej stosowały klauzulę, fiskus musiałby zmienić swoje podejście – mówi Arkadiusz Łagowski.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha i członka Narodowej Rady Rozwoju, do poprawienia sytuacji podatników konieczne są przede wszystkim klarowne przepisy. Takie, których nie trzeba interpretować. – Wtedy zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, która teraz nie działa, nie będzie potrzebna – mówi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA