fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ziobro nie odpowie przed Trybunałem Stanu

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Posłowie głosowali w sprawie postawienia b. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Wniosek nie uzyskał wymaganej większości

Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej trzy piąte (276) posłów.

Za wnioskiem opowiedziało się 271 posłów. Przeciwko było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch.

W głosowaniu zabrakło dziewięciu polityków Platformy Obywatelskiej. Na sali sejmowej nie było: Ewy Kopacz, Andrzeja Biernata, Leszka Blanika, Marka Hoka, Cezarego Kucharskiego, Radosława Sikorskiego, Piotra Tomańskiego, Ireny Tomaszak-Zesiuk i Norberta Wojnarowskiego. Politycy PO obecnie na sali zgodnie poparli wniosek.

Za postawieniem Zbigniewa Ziobro głosowali także wszyscy politycy SLD (4 nieobecnych), Ruchu Palikota (9 nieobecnych) oraz koła Biało-Czerwoni (1 nieobecny). Pełnego poparcie nie było wśród polityków PSL. Przeciwko wnioskowy głosował Józef Zych, Stanisław Kalemba i Andrzej Sztorc wstrzymali się od głosu. W sejmie zabrakło 7 posłów partii.

12 posłów niezrzeszonych opowiedziało się za wnioskiem: Ryszard Galla, Łukasz Gibała, Anna Grodzka, Jarosław Gromadzki, Ryszard Kalisz, Roman Kotliński, Łukasz Krupa, Wanda Nowicka, Andrzej Piątak, Marek Poznański, Armand Ryfiński, Jerzy Ziętek.

Przeciwko głosowali wszyscy posłowie PiS (8 nie głosowało) oraz klubu Zjednoczonej Prawicy (1 nieobecny). 11 posłów niezrzeszonych nie poparło wniosku: Jerzy Budnik, Ludwik Dorn, Zbigniew Girzyński, Tomasz Górski, Jarosław Jagiełło, Mariusz Antoni Kamiński, Adam Rogacki, Piotr Szeliga, Przemysław Wipler oraz Marzena Wróbel.

- Jak się okazało, większość rządząca PO-PSL nawet w takiej sprawie okazała się być nieudacznikami, nie potrafi zrealizować tego, co tak hucznie przez osiem lat zapowiadali. Trudno się więc dziwić, że pani Ewa Kopacz sprowadza nam islamskich imigrantów, trudno się dziwić tym nierozliczonym licznym aferom, rosnącemu bezrobociu i ubożeniu Polaków. Oni są po prostu nieudacznikami w każdym calu, w każdej dziedzinie, w każdej sprawie - powiedział po głosowaniu Zbigniew Ziobro.

- Nawet Zbigniewa Ziobry nie potrafili postawić przed Trybunałem Stanu za to, że skutecznie walczyłem z przestępczością i stałem zawsze w obronie prawa jako minister sprawiedliwości - dodał.

- Chciałabym, żeby pan Ziobro stanął przed Trybunałem i wyjaśnione zostały pewne rzeczy, które przez wiele lat bulwersowały opinię publiczną - mówiła przed głosowaniem Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zarzuca Ziobrze, nieuprawnione wpływanie na policję, prokuraturę i CBA oraz wykorzystywanie tych instytucji do działań politycznych. Sprawa toczy się od 2012 roku, kiedy wniosek o postawienie Ziobry przed Trybunałem złożyła PO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA