Greckie wstawanie z kolan

Konserwatyści z Nowej Demokracji zdobyli większość w parlamencie. Choć ponad połowa Greków głosowała na lewicę.

Aktualizacja: 09.07.2019 06:13 Publikacja: 08.07.2019 18:44

Kiriakos Micotakis w poniedziałek przed pałacem prezydenckim w Atenach z żoną Marewą Grabowski- -Mic

Kiriakos Micotakis w poniedziałek przed pałacem prezydenckim w Atenach z żoną Marewą Grabowski- -Micotakis, tuż przed zaprzysiężeniem na premiera

Foto: AFP

Grecja ma już nowego premiera. Kilkanaście godzin po zakończeniu niedzielnych wyborów zaprzysiężony został Kiriakos Micotakis, szef konserwatywnej Nowej Demokracji. Wieczorem poznaliśmy skład jego gabinetu.

Władzę Micotakisowi oddał Aleksis Cipras, szef Syrizy, partii z nazwy skrajnie lewicowej, ale w czasie swoich rządów przesuwającej się ku centrolewicy.

Nowa scena

Przywódca zwycięskiej partii uchodzi za liberała. Ale – jak pisał niedawno portal Politco – sama Nowa Demokracja przesuwała się w kierunku zdecydowanej prawicy. Dotyczy to spraw światopoglądowych i historyczno-politycznych. Ugrupowanie Micotakisa, jak nacjonaliści, przeciwstawiało się umowie w sprawie nazwy sąsiada Grecji – Macedonii Północnej.

Nowa Demokracja zagarnęła prawie cały prawicowy elektorat (zdobyła 39,5 proc.), oprócz niej do parlamentu weszła tylko jedna prawicowa partia, świeża na scenie – Greckie Rozwiązanie (3,7 proc.). Trzyprocentowego progu nie przekroczył, choć był bardzo blisko, Złoty Świt, określany mianem partii neonazistowskiej. Jego liderzy zażądali ponownego przeliczenia głosów. W ogóle ze startu zrezygnowali Niezależni Grecy, skrajnie prawicowe ugrupowanie, które przez trzy lata było mniejszościowym partnerem Syrizy, ale opuściło koalicję, nie godząc się na porozumienie z Macedończykami.

W parlamencie znajdą się natomiast oprócz Syrizy (31,5 proc. głosów) jeszcze trzy lewicowe partie, w tym były gigant sceny politycznej socjaldemokratyczny PASOK, który po dobraniu polityków z innych partii występuje jako Ruch na rzecz Zmian KINAL (8,1 proc.), oraz komunistyczna KKE (5,3 proc.). W sumie lewica cieszy się poparciem ponad połowy wyborców, ale jest potwornie rozdrobniona (pięć partii komunistycznych). Lewicowość jest tu silna historycznie, a w czasie, gdy bezrobocie wynosi 18 proc., a wśród młodych – 40 proc., nie zanika.

Micotakis ma typowo konserwatywno-liberalny program ekonomiczny, z obniżeniem podatków na czele. Są obawy, czy nie doprowadzi to do zawalenia się programu naprawczego, narzuconego Ciprasowi przez unijne instytucje i MFW. Po ogłoszeniu wyników lider Nowej Demokracji obiecał, że kraj znowu podniesie z dumą głowę, co wygląda jak odpowiednik greckiego wstawania z kolan.

Polska żona

Grecja znowu ma premiera o nazwisku Micotakis. Konstantinos, ojciec Kiriakosa, sprawował ten urząd w latach 1990–1993. Grecja znowu ma też znowu na czele rządu polityka, którego żona jest polskiego pochodzenia. Tak było z trzykrotnym premierem Jeoriosem Papandreu, którego żona Zofia była córką polskiego inżyniera i zesłańca Zygmunta Mineyki.

Żona Micotakisa jest w połowie Polką. Nazywa się Marewa Grabowski-Micotaki. W angielskiej wersji (choćby na Twitterze) w jej nazwisku jest polskie „w". Nie kontaktuje się jednak z polską społecznością w Grecji. – Nigdy jej nie widziałam, nie słyszałam, by była na spotkaniu z Polakami – mówi „Rzeczpospolitej Irena Godek, prezes Zrzeszenia Polaków w Grecji Książę Mieszko.

Jeden z Polaków, który wiele lat spędził w Grecji i mieszkał niedaleko domu Micotakisów w Atenach, twierdzi, że żona lidera Nowej Demokracji mówi po polsku. W greckim „Who is who" wymienione są jednak poza greckim trzy języki, którymi się posługuje: angielski, francuski i turecki.

Jej dziadek Mateusz Grabowski, urodzony w Warszawie, w 1948 r. założył w Londynie Aptekę Grabowskiego. Jak informuje Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie, miał też w latach 1959–1975 galerię malarstwa Grabowski Gallery. Podarował kilkaset obrazów i zbiór starych naczyń farmaceutycznych polskim muzeom.

Żona szefa Nowej Demokracji jest aktywną bizneswoman, wcześniej pracowała w bankowości. Założyła kilka firm, w tym Zeus + Dione, produkującą luksusowe ubrania i torebki.

Grecja ma już nowego premiera. Kilkanaście godzin po zakończeniu niedzielnych wyborów zaprzysiężony został Kiriakos Micotakis, szef konserwatywnej Nowej Demokracji. Wieczorem poznaliśmy skład jego gabinetu.

Władzę Micotakisowi oddał Aleksis Cipras, szef Syrizy, partii z nazwy skrajnie lewicowej, ale w czasie swoich rządów przesuwającej się ku centrolewicy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
W USA trwają antyizraelskie protesty na uczelniach. Spiker Johnson wybuczany
Polityka
Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier odejdzie przez kłopoty żony?
Polityka
Mija pół wieku od rewolucji goździków. Wojskowi stali się demokratami
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę
Polityka
Związki z Pekinem, Moskwą, nazistowskie hasła. Mnożą się problemy AfD