Kanclerz Merkel rządzi z domu

Czy naturalna skłonność opozycji do krytykowania jest na miejscu w czasach epidemii? – zastanawiają się w Niemczech.

Aktualizacja: 23.03.2020 22:00 Publikacja: 23.03.2020 18:29

Kanclerz Merkel rządzi z domu

Foto: AFP

Wiadomość o kwarantannie szefowej niemieckiego rządu była w niedzielę wielkim zaskoczeniem. Okazało się, że na pneumokoki szczepił ją w piątek lekarz, u którego wykryto w niedzielę infekcję.

Nie jest jasne, czy był zarażony w chwili zabiegu. Jednak do bezpośredniego kontaktu doszło i stąd kwarantanna Angeli Merkel.

– Pani kanclerz jest zdrowa i pracuje w swym domowym biurze – wyjaśnił w poniedziałek Olaf Scholz (SPD), minister finansów i wicekanclerz w rządzie koalicyjnym CDU/CSU i SPD.

Angela Merkel uczestniczyła za pośrednictwem łączy internetowych w poniedziałkowym posiedzeniu rządu, na którym uchwalono odpalenie bezprecedensowego pakietu pomocowego w wysokości 156 mld euro. Zdaniem mediów nic nie wskazuje na to, aby sprawująca władzę od 15 lat Merkel miała utracić wpływ na działania rządu w obliczu największego wezwania od czasu II wojny, jak sama określiła obecną sytuację.

Pojawiły się nawet utrzymane w formie żartu odniesienia do noweli Edgara Allana Poego „Maska śmierci szkarłatnej", w której mityczny władca stara się uchronić od zarazy w odosobnionym zamku. – Tak naprawdę nie sposób zarzucić rządowi, że ucieka od odpowiedzialności – pisze berliński „Tagesspiegel", odzwierciedlając ton niemieckich mediów.

Od poniedziałku obowiązują w całym kraju dodatkowe ograniczenia ogłoszone przez Merkel po telekonferencji z szefami rządów landów. Dotyczą zakazu zgromadzeń powyżej dwu osób z wyjątkiem oczywiście członków tej samej rodziny. Zamkniętych zostało też wiele biznesów, w tym restauracji i kawiarni, które pozostawały dotąd otwarte w godzinach dziennych. Za złamanie nowych zasad grozi kara do 25 tys. euro.

Nie ma nadal zakazu opuszczania mieszkań, na który to temat trwa intensywna dyskusja. – To nie opuszczenie mieszkania stanowi zagrożenie, ale bezpośrednie i bliskie kontakty społeczne – udowadnia premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU). Inną strategię stosuje Bawaria, gdzie obowiązuje zakaz przebywania na zewnątrz pomieszczeń nawet dwu osób, jeżeli nie są członkami tego samego gospodarstwa domowego.

Parlament musi zatwierdzić rządowy pakiet pomocowy oraz uchwalić zniesienie ustawowego limitu wydatków budżetowych. Głosowania odbywać się będą w specjalnym trybie.

Sześciu z 709 posłów jest obecnie zainfekowanych, ale i tak nie wszyscy przybędą na sesję do Berlina. Także z ugrupowań opozycyjnych.

– W warunkach obecnego kryzysu spada rola opozycji, której naturalna skłonność do krytyki działań rządu jest nie na miejscu – zwraca uwagę „Der Spiegel". Oznacza to większą odpowiedzialność rządu.

Niemcy wydają się dobrze przygotowane na nadchodzące apogeum zachorowań. – Obserwujemy spadek wzrostu infekcji – oświadczył w poniedziałek Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha. Na potwierdzenie trendu trzeba poczekać do środy.

Z poniedziałkowych danych instytutu wynika, że zainfekowanych jest w Niemczech 22 672 osób. Zmarło 86 osób. Ich przeciętny wiek to 82 lata. Wyzdrowiało już 2800 osób. Te dane świadczą, iż w porównaniu z wieloma krajami sytuacja w Niemczech nie jest najgorsza. Licząc proporcjonalnie, najgorsza sytuacja jest w Hamburgu, gdzie na 100 tys. mieszkańców przypadało w niedzielę 47 zakażonych. W Berlinie 27.

W graniczących z Polską landach w Brandenburgii i Meklemburgii – 11 osób, a w Saksonii –15.

Wiadomość o kwarantannie szefowej niemieckiego rządu była w niedzielę wielkim zaskoczeniem. Okazało się, że na pneumokoki szczepił ją w piątek lekarz, u którego wykryto w niedzielę infekcję.

Nie jest jasne, czy był zarażony w chwili zabiegu. Jednak do bezpośredniego kontaktu doszło i stąd kwarantanna Angeli Merkel.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński straci immunitet? Ma być ukarany m.in. za kradzież
Polityka
Prezydent w rocznicę przystąpienia do UE wbija szpilkę premierowi. "Niestety, nie skorzystał"
Polityka
Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Spotkania Dudy z Tuskiem znów nie będzie
Polityka
Wybory do PE. Co z Obajtkiem i Kurskim? PiS odkrył karty
Polityka
Orędzie w rocznicę wejścia do UE. Prezydent Duda mówił o CPK, cytował papieża
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO