Komisja Wenecka sprawdzi Polskę

PiS spróbuje przekonać Komisję Wenecką, że za PO było gorzej.

Aktualizacja: 07.02.2016 18:55 Publikacja: 07.02.2016 18:10

W ciągu najbliższych dwóch dni eksperci Rady Europy będą wyrabiać sobie opinię na temat ustawy PiS o

W ciągu najbliższych dwóch dni eksperci Rady Europy będą wyrabiać sobie opinię na temat ustawy PiS o Trybunale Konstytucyjnym (na zdjęciu jedna z grudniowych rozpraw TK)

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Od porannego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą pięcioosobowa delegacja z Komisji Weneckiej, której przewodzić będzie jej szef Gianni Buquicchio, rozpocznie dwudniowy maraton spotkań z polskimi władzami. Jego celem jest dogłębne zbadanie przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 23 grudnia, a następnie wydanie opinii na temat zastosowanych przez PiS rozwiązań prawnych.

Minister: odpowiemy na wszystkie pytania

Przedstawiciele Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, bo tak brzmi pełna nazwa Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy, przylecieli do Warszawy na zaproszenie polskich władz już w niedzielę. W jej składzie znaleźli się eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych opiniujący projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy – w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

W ciągu dwóch dni oprócz rozmowy z prezydentem i przedstawicielami jego kancelarii eksperci spotkają się także m.in. z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim, sędziami Sądu Najwyższego, członkami Krajowej Rady Sądowniczej oraz z rzecznikiem praw obywatelskich.

Kluczowe – jak się wydaje – będą spotkania z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i sędziami TK.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapewnia „Rzeczpospolitą", że jego resort, i cały rząd, zamierza w pełni współpracować z delegacją i odpowiadać na wszelkie pytania.

Poprzednicy dbali o wąską grupę

– Demokracja w Polsce ma się dobrze, a nawet najlepiej od lat. To poprzedni rząd PO–PSL, łamiąc konstytucję, chciał, aby 14 z 15 sędziów TK było z jego nadania, a my proponujemy ośmiu sędziów dla opozycji, a siedmiu dla rządzących. Komisja powinna wziąć pod uwagę te fakty i zauważyć, że to za poprzednich rządów dokonano prawdziwego zamachu na niezależność Trybunału. Ponadto to za rządów PO służby specjalne wchodziły do redakcji tygodnika „Wprost" oraz do domu internauty prowadzącego krytyczną wobec polityków stronę internetową – mówi Jaki.

I dodaje: – W przeciwieństwie do naszych poprzedników to my zaczynamy dbać o wszystkich Polaków, a nie jedynie o interesy wąskiej grupy, co potwierdziły nagrania prominentnych polityków poprzedniej władzy w restauracji Sowa & Przyjaciele. Chcemy, aby Komisja Wenecka miała jasność, że dopiero teraz prawo w Polsce jest przestrzegane.

W ministerstwie Zbigniewa Ziobry od kilku dni trwały intensywne przygotowania do wizyty członków Komisji Weneckiej. Jej decyzja może wpłynąć na to, jak opinia publiczna w kraju ocenia spór o TK, a także na dalsze kroki Komisji Europejskiej w ramach wszczętej przez nią procedury badania praworządności w Polsce.

Zalecenia dla rządu

Łącznie na temat nowej ustawy o Trybunale powstanie sześć opinii. Trzy z nich napiszą członkowie delegacji Komisji Weneckiej obecni w Warszawie, pozostałe analitycy pracujący dla niej na co dzień w Strasburgu. W marcu Komisja ma przyjąć wspólne stanowisko. Jeśli przepisy o TK uzna za niezgodne z europejskimi standardami prawa, wyda rządowi zalecenie naprawienia tej sytuacji.

PiS jednak już teraz wyraża wątpliwości, czy zaproponowane przez europejskich ekspertów rozwiązania będą możliwe do zrealizowania w polskim systemie prawnym. – Sprawa Trybunału jest bardzo skomplikowana. Tutaj proste rozwiązania i proste rekomendacje, z jakimi czasami spotykaliśmy się w Brukseli, byłyby w naszej ocenie nieadekwatne – mówi „Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ i minister ds. europejskich Konrad Szymański. – Kluczową kwestią będzie, czy zalecenia Komisji Weneckiej będą zgodne z polską konstytucją, a przez to możliwe do zrealizowania – dodaje.

Od porannego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą pięcioosobowa delegacja z Komisji Weneckiej, której przewodzić będzie jej szef Gianni Buquicchio, rozpocznie dwudniowy maraton spotkań z polskimi władzami. Jego celem jest dogłębne zbadanie przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 23 grudnia, a następnie wydanie opinii na temat zastosowanych przez PiS rozwiązań prawnych.

Minister: odpowiemy na wszystkie pytania

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński straci immunitet? Ma być ukarany m.in. za kradzież
Polityka
Prezydent w rocznicę przystąpienia do UE wbija szpilkę premierowi. "Niestety, nie skorzystał"
Polityka
Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Spotkania Dudy z Tuskiem znów nie będzie
Polityka
Wybory do PE. Co z Obajtkiem i Kurskim? PiS odkrył karty
Polityka
Orędzie w rocznicę wejścia do UE. Prezydent Duda mówił o CPK, cytował papieża
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO