fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kaczyński: Nasi koledzy wesprą "Polski Ład" PiS

PAP, Paweł Supernak
Liderzy Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15 - Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz, przedstawili podczas konferencji prasowej założenia współpracy programowej. Kaczyński - My poprzemy szereg ustaw, a nasi koledzy będą wspierać "Polski Ład" PiS. Kukiz: - Mam nadzieję, że wygramy Polskę.

- My poprzemy szereg ustaw ważnych dla Kukiz'15 - na początek antykorupcyjną oraz o sędziach pokoju. Z kolei Kukiz'15 będzie wspierał "Polski Ład" i razem zrobimy wszystko, co jest potrzebne, aby obecny układ polityczny w parlamencie trwał - zapowiedział Kaczyński.

Paweł Kukiz "podzielił się radością" z podpisania porozumienia z PiS. - Po raz pierwszy od 6 lat pojawiły się szanse na sprowadzenie Polski do państwa w pełni demokratycznego, z istniejącego dotąd semidemokratycznego - mówił Kukiz.

Kukiz podkreślił, że szczególnie ważne dla niego jest dokonanie takich zmian, by każdy Polak miał bierne prawo wyborcze i mógł być wybrany do parlamentu bez konieczności wiązania się z partia polityczną.

- Z poparciem "Polskiego Ładu" PiS nie będziemy mieć problemu - stwierdził lider Kukiz'15. - Z naszej perspektywy umowa zawarta z PiS jest niesamowicie korzystna. To jeden z ważniejszych dni w moim życiu.

Rozmowy PiS i Kukiz'15 trwały od kilku miesięcy.

Już w grudniu ubiegłego roku Paweł Kukiz nie ukrywał, że "stanie z każdym", kto poprze jego polityczne cele - "zmianę ustroju Polski, zmiany ordynacji wyborczej, zmiany pozycji obywatela w państwie".

- Niestety, ani Lewica, ani Hołownia, ani Platforma nie są zainteresowane proponowanymi przeze mnie zmianami ustrojowymi. Paradoksalnie, otwarta na dyskusję jest partia, którą określa się mianem najbardziej siermiężnej po 1989 r., czyli PiS - mówił polityk.

Kilka tygodni temu Kukiz wyraził nadzieję, że podpisze porozumienie programowe z PiS, przy czym zastrzegał, że nie będzie to koalicja, a współpraca programowa. - Mnie można kupić tylko i wyłącznie uchwaleniem moich ustrojowych, proobywatelskich postulatów. To podstawa- mówił Kukiz, dodając, że PiS wykorzysta go do swoich celów, a on PiS - do swoich.

Pierwsze efekty podpisanej współpracy  już są - kilka dni temu do Sejmu trafił projekt ustawy antykorupcyjnej,  przewidujący zmiany m.in. w Kodeksie karnym, ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawie o partiach politycznych.

Pod projektem podpisali się posłowie klubu PiS, czteroosobowego koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia oraz liczącego trzy osoby koła Polskie Sprawy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA