Rząd kieruje do Sejmu ustawę ws. Funduszu Odbudowy

Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęliśmy projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. Przekazujemy ten akt do parlamentu - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiejsze uzgodnienia z Lewicą będą wkomponowane w Krajowy Program Odbudowy - zapowiedział.

Aktualizacja: 27.04.2021 12:42 Publikacja: 27.04.2021 12:05

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W środę w Sejmie odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami klubu Lewicy w sprawie uwag do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

- Skłoniliśmy rząd do rozmów, doprowadziliśmy do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją o nowym "Planie Marshalla" ważnym nie tylko dla Polski, ale i dla Europy - komentował europoseł Robert Biedroń, dodając, że rząd zgodził się na wszystkie warunki.

- Znaleźliśmy możliwość dogadania się w kwestiach kluczowych - powiedział z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Czytaj także: Rządowi koalicjanci dogadali się w sprawie funduszu odbudowy

Na godz. 12:30 zapowiedziano konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie KPO.

- Dzięki wynegocjowanym środkom z Unii Europejskiej, wszystkim środkom - zarówno nowego programu budżetowego na siedem lat, jak również Krajowemu Programowi Odbudowy - możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego - powiedział szef rządu.

- Możemy liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością - dodał.

- Do tego potrzebny jest jeden zasadniczy warunek, którego pierwszy krok przed chwilą na Radzie Ministrów został wykonany. To kwestia przyjęcia tzw. rozporządzenia, dyrektywy o środkach własnych. To akt prawny, który musi być przyjęty w formie ustawy. Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu - oświadczył premier.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że "polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej, dla dobra polskiej gospodarki".

 - Dziś na szali leżą nie tylko środki z KPO. Ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych trzech-czterech latach, licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19 - mówił.

Apelował, by patrzeć na fundusze jak na "konkretne środki na remont szpitala, w którym leczą się czyiś rodzice, środki na modernizację szkoły, w którejś uczą się jakieś dzieci, środki na drogi, na koleje".

- Te środki mają dopomóc w budowie polskiej gospodarki - ocenił.

- Tempo wyjścia z kryzysu COVID-19 będzie zależało od tego, czy te środki również w szybki sposób będą mogły być najpierw zaakceptowane, a następnie rozdystrybuowane i przeznaczone dla polskiej gospodarki, polskich rodzin, na (...) tworzenie miejsc pracy - powiedział Morawiecki.

- Niech polską racją stanu będzie jak najszybsze przyjęcie aktu prawnego o środkach własnych. To akt prawny o skali historycznej, mogę porównać go do planu Marshalla - stwierdził.

Premier odniósł się też do spotkania z przedstawicielami Lewicy. - Przypieczętowaliśmy uzgodnienie w kilku zasadniczych obszarach - oświadczył. Wymienił przeznaczenie dodatkowych środków (750 mln euro) na szpitale powiatowe. - Będziemy starali się dodatkowo przeznaczać również te środki z innych źródeł, także że źródeł kredytowych całego programu odbudowy - dodał.

- Dyskutowaliśmy również o włączeniu do programu odbudowy kwestii mieszkań. My we wrześniu-październiku, gdy zaczęliśmy konstruować program mieszkaniowy, przedstawiliśmy Komisji nasze postulaty w tej sprawie. Zobowiązaliśmy się (...), żeby przedstawić plan KPO rozbudowany o program wybudowania 75 tys. dodatkowych mieszkań, takich komunalnych, komunalno-TBS-owych, to mniej więcej tak będzie wyglądać montaż finansowy pod realizację tych mieszkań, o którym będziemy dyskutować z Komisją Europejską - mówił.

Szef rządu przekazał, że ok. 30 proc. z KPO ma trafić do samorządów.

Morawiecki przekazał, że na spotkaniu z Lewicą zgodzono się, że przedstawiciele związków zawodowych zostaną włączeni do składu komitetu monitorującego wydatkowanie środków.

- Dzisiejsze uzgodnienia z Lewicą będą wkomponowane w Krajowy Program Odbudowy - zapowiedział.

W środę w Sejmie odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami klubu Lewicy w sprawie uwag do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

- Skłoniliśmy rząd do rozmów, doprowadziliśmy do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją o nowym "Planie Marshalla" ważnym nie tylko dla Polski, ale i dla Europy - komentował europoseł Robert Biedroń, dodając, że rząd zgodził się na wszystkie warunki.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Dyrektor pisała: "Taki sobie wybrałam"
Polityka
Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności
Polityka
Konfederacja o exposé Sikorskiego: Polska polityka zmieniła klęczniki
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie: Jacek Kurski na listach PiS
Polityka
Dwoje kandydatów do zastąpienia Bartłomieja Sienkiewicza