Opozycja odpowiada Morawieckiemu: Jednak UE nie jest taka zła?

- Sukces, o którym pan mówi, to w dużej mierze sukces na kredyt, bo duża część tych pieniędzy to nie są tylko i wyłącznie dotacje, tylko to też pożyczki, które trzeba będzie kiedyś zwrócić - opozycja odpowiedziała w Sejmie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na raport dotyczący zakończonego we wtorek szczytu UE w Brukseli.

Aktualizacja: 22.07.2020 13:17 Publikacja: 22.07.2020 13:01

Opozycja odpowiada Morawieckiemu: Jednak UE nie jest taka zła?

Foto: Twitter/Sejm RP

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie ustalenia, jakie zapadły podczas szczytu w Brukseli. 

Po pięciu dniach maratonu negocjacyjnego przywódcy 27 państw uzgodnili jednomyślnie pakiet finansowy na najbliższych siedem lat.


Wynegocjowany pakiet obejmuje tradycyjny budżet na okres 2021–2027 w kwocie 1074 mld euro oraz wyjątkowy w czasach pandemii fundusz odbudowy na kwotę 750 mld euro do wydania w latach 2021–2024.

- Polska należy do tych krajów, które najlepiej radzą sobie z kryzysem związanym z koronawirusem. Potrzebne były dobre argumenty, aby uzyskać środki z Funduszu Odbudowy - mówił w Sejmie premier. - Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności - powiedział szef rządu.

Po wystąpieniu premiera głos zabrali politycy opozycji. 

- Nie zgodził się pan z częścią swojego obozu politycznego na to, do czego pana przekonywali, czyli na zawetowanie konkluzji i ustaleń szczytu. Cieszę się, że po raz pierwszy w tym dokumencie pojawiły się zapisy jak te dotyczące przestrzegania prawa - mówił szef PO Borys Budka.

- Martwi mnie jedno. Panie premierze, jeżeli pan cieszy się z tego, że miałoby nie być przestrzegane prawo w Polsce, to mnie jest wstyd za takiego premiera - dodał. - Ten szczyt nie okazał się sukcesem pana rządu, tylko na szczęście wielkim sukcesem solidarności europejskiej - konynuował.

- Zrealizowaliście scenariusz federalny, scenariusz który zawsze popierała Lewica i Platforma Obywatelska - mówił Krzysztof Bosak z Konfederacji. - Stworzono nowe mechanizmy, których nigdy wcześniej w historii Europy nie były i które zawsze były kontrowersyjne - ocenił.

- Nie przyłącze się do kręcenia nosem pana Budki i pana Bosaka na podatki na ochronę środowiska. Dobrze, że nie posłuchaliście radykałów - powiedział Adrian Zandberg. 

- Jednak ta unia nie jest taka zła. I to pozytywna zmiana, którą dostrzegamy w waszym obozie, bo jeżeli pieniądze z UE nie są złe, to UE też nie jest taka zła. To zaprzeczenie przynajmniej tych bzdur, którzy niektórzy z was wygadywali - skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Będziemy zabiegać o to, żeby w PE poprawić ten budżet, żeby on był jeszcze lepszy dla Polski. To jest możliwe, tylko tutaj trzeba współpracy i na taką współpracę liczymy - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie ustalenia, jakie zapadły podczas szczytu w Brukseli. 

Po pięciu dniach maratonu negocjacyjnego przywódcy 27 państw uzgodnili jednomyślnie pakiet finansowy na najbliższych siedem lat.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kamiński tłumaczy, dlaczego nazwał Jońskiego "świnią". "Forma protestu"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Horała o Kamińskim: To że się zdenerwował nie znaczy, że nadużył alkoholu
Polityka
Sondaż: "Mieszkanie na Start"? Polacy woleliby tanie mieszkania na wynajem
Polityka
Spór o pieniądze w Sejmie. Kancelaria domaga się podwyżek
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała