fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Mateusz Morawiecki w Sejmie: Polska była w Brukseli krajem współdecydującym

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Polska należy do tych krajów, które najlepiej radzą sobie z kryzysem związanym z koronawirusem. Potrzebne były dobre argumenty, aby uzyskać środki z Funduszu Odbudowy - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności - powiedział szef rządu.

Po pięciu dniach maratonu negocjacyjnego przywódcy 27 państw uzgodnili jednomyślnie pakiet finansowy na najbliższych siedem lat.2

Wynegocjowany pakiet obejmuje tradycyjny budżet na okres 2021–2027 w kwocie 1074 mld euro oraz wyjątkowy w czasach pandemii fundusz odbudowy na kwotę 750 mld euro do wydania w latach 2021–2024.

Polska do ostatnich godzin negocjowała warunki korzystania z tych pieniędzy. Najostrzejsza batalia dotyczyła mechanizmu praworządności, czyli powiązania wypłaty funduszy z warunkiem istnienia niezależnego sądownictwa. Ostateczny zapis został tak skonstruowany, że pozwolił każdemu ogłosić sukces.

- Mam pierwszy bardzo dobry komunikat - Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. To kwota ok. 750 mld euro. Będzie to kwota większa, ale podaję te niższe dane, żeby nie było żadnych wątpliwości. To środki o bezprecedensowej skali - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

- Te negocjacje to po raz pierwszy, gdy Polska była krajem współdecydującym. Mieliśmy do czynienia z różnymi aliansami i Polska wraz z V4 była głosem współdecydującym i ten głos zadecydował ostatecznie również o kompromisie i o zwycięstwie - relacjonował szczyt w Brukseli szef rządu.

- Nigdy dotąd nie było takich różnic między grupami. Warunki negocjacji nowego budżetu również się zmieniły, m. in. dlatego, że z UE wystąpiła Wielka Brytania - dodał.

- W ramach całego funduszu trzeba podać główne liczby - wszystkie fundusze europejskie - fundusz odbudowy Europy po koronawirusie to dla całej bilion 700 mln euro dla całej UE. Środki były alokowane w ramach różnych funduszy - kontynuował.

Morawiecki przekonywał, że to nie tylko "zwycięstwo dla Polski, ale też zwycięstwo europejskiej spójności i solidarności". - Pula środków, którą wynegocjowaliśmy - w ramach łącznej puli środków to dla Polski będzie grubo ponad 700 mld zł - powiedział.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA