fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Macron: Polska może wykluczyć się z mechanizmu solidarności finansowej

AFP
Polska nie będzie mogla skorzystać ze środków UE dostępnych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, jeżeli nie potwierdzi udziału w celach klimatycznych Unii - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak zapisano we wnioskach ze szczytu, jeden kraj "na tym etapie nie może zadeklarować wdrożenia tego celu". Dyskusja na ten temat ma zostać podjęta podczas czerwcowego szczytu przywódców państw UE.

- Polska uzyskała zwolnienie z neutralności klimatycznej w 2050 r. Musi być uwzględnione w procesie legislacyjnym, że Polska będzie dochodziła do tego celu w swoim tempie - komentował premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:
Michał Kolanko: Premier Morawiecki daje PiS chwilę politycznego oddechu

Jak wynika z przedstawionego w środę przez Komisję Europejską projektu, ma powstać Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma w latach 2021-2027 dysponować kwotą w wysokości 100 mld euro, w tym 5-7 mld euro z budżetu UE. Fundusz ma finansować regiony najbardziej dotknięte skutkami dochodzenia do neutralności klimatycznej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek na zakończenie szczytu w Brukseli, że unijni przywódcy dali Warszawie "czas do czerwca". Francuski przywódca stwierdził, że jeśli Polska nie potwierdzi swego zobowiązania do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, "wykluczy się z europejskich mechanizmów, w tym mechanizmu solidarności finansowej".

- Chcę powiedzieć jasno: ten tymczasowy wyjątek (wobec Polski - red.) w żaden sposób nie opóźnia Unii Europejskiej ani nie spowalnia wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu - dodał Macron. Zaznaczył, że Polska nie ma prawa weta w sprawie polityki klimatycznej a decyzje w UE będą mogły być podejmowane większością kwalifikowaną.

Macron przyznał, że Polska jest uprawniona by wnioskować o solidarność UE w sprawie polityki klimatycznej, ponieważ z uwagi na swe silne uzależnienie od węgla stoi przed większym niż inne państwa wyzwaniem. Prezydent Francji zaapelował o większą solidarność UE dla Warszawy.

Francuski prezydent powiedział też, że popiera propozycję utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Źródło: Euractiv
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA