fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

PIT obniżony do 17 proc. Prezydent podpisał zmiany

Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 do 17 proc. oraz podwyższającą koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał przygotowaną przez rząd ustawę z 30 sierpnia o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie co do zasady 1 października, a zatem jeszcze w trakcie obecnego roku podatkowego.

Jak oświadczyła Kancelaria Prezydenta, ustawa stanowi dopełnienie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych przewidzianych w ustawie dotyczącej likwidacji podatku PIT dla osób do ukończenia 26. roku życia.

Nowelizacja przewiduje obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc. Dla dochodów przekraczających 85 528 zł utrzymano stawkę 32 proc. "Nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Według tego źródła, zmiany mają dotyczyć ok. 25 milionów podatników.

Podpisana przez prezydenta ustawa zmienia także kwoty kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy. "W odniesieniu do pracowników, którzy uzyskują przychód z pracy z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 zł miesięcznie do 250 zł miesięcznie, natomiast  w skali roku z 1 335 zł do 3 000 zł. W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z pracy równocześnie z kilku umów, koszty za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 4 500 zł" - czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta. Dla pracowników dojeżdżających spoza miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, koszty uzyskania przychodów zostały zwiększone miesięcznie z 139,06 zł do 300 zł, w roku podatkowym wyniosą nie więcej niż 3 600 zł.

Ustawa wchodzi w życie co do zasady 1 października 2019 r. 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy art. 1 pkt. 1-3 i 5 i art. 7 ust. 2.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA