fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sprawa Kaszmiru trafi przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości

AFP
Pakistan zwróci się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie postępowania Indii względem Kaszmiru.

Na początku sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. swej konstytucji, cofając specjalny status autonomiczny stanowi Dżammu i Kaszmir. Delhi zablokowało łączność telefoniczną i internetową z Kaszmirem. W regionie doszło do demonstracji, sytuacja wciąż jest napięta. Pakistan zareagował m.in. wydaleniem ambasadora Indii oraz ograniczeniem wymiany handlowej z Indiami.

- Zdecydowaliśmy, by sprawę Kaszmiru postawić przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - oświadczył pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi. Dodał, że decyzja została podjęta po rozważeniu "wszystkich aspektów prawnych".

Jak wynika z zapowiedzi ministra, sprawa ma koncentrować się na rzekomym łamaniu praw człowieka przez Indie w Kaszmirze.

Decyzja Trybunału miałaby jedynie charakter doradczy. Jeżeli jednak oba zainteresowane państwa wcześniej się na to zgodzą, werdykt stanie się obowiązujący.

Stanowisko Indii w tej sprawie nie jest jak dotąd znane. Indie zaprzeczają, jakoby w Kaszmirze naruszały prawa człowieka.

Kaszmir jest obiektem sporu terytorialnego między Indiami i Pakistanem. Między tymi państwami doszło do trzech wojen w związku ze sporem. Ostatnia miała miejsce w 1971 roku i zakończyła się uzyskaniem niepodległości przez Bangladesz, który odłączył się od Pakistanu.

Delhi pozbawiając Dżammu i Kaszmir autonomii podzieliło region na dwa administrowane centralnie terytoria: Dżammu i Kaszmir. Takie terytoria mają mniej autonomii wobec rządu w Delhi niż stany.

Usunięcie artykułu 370 konstytucji Indii pozwoli osobom pochodzącym spoza stanu kupować w nim nieruchomości, starać się o pracę i stypendia, które wcześniej były zagwarantowane dla mieszkańców stanu. Zdaniem ekspertów może to doprowadzić do zmian w strukturze społecznej jedynego stanu Indii zamieszkiwanego w większości przez muzułmanów.

Relacje między Indiami i Pakistanem są napięte od lutego, kiedy Pakistan miał zestrzelić dwa myśliwce Indii nad Kaszmirem, po tym jak Indie zaatakowały cele w pakistańskim Kaszmirze po zamachu do jakiego doszło na członków indyjskiej formacji paramilitarnej w Dżammu i Kaszmirze. Indie utrzymywały, że w czasie walki powietrznej zestrzeliły jeden pakistański myśliwiec.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA