fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Północna: Poligon rakietowy już prawie odbudowany

AFP
Korea Północna prawie zakończyła odbudowę poligonu przeznaczonego do testów rakiet dalekiego zasięgu, który wcześniej obiecywała zamknąć - poinformowali parlamentarzyści z Seulu po zakończeniu zamkniętego spotkania z przedstawicielami wywiadu Korei Południowej.

Doniesienia o odbudowie rakietowej bazy pojawiają się zaledwie miesiąc po drugim szczycie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Spotkanie zakończyło się bez porozumienia z powodu różnicy zdań dotyczącej "całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego.

Wkrótce po zakończeniu szczytu w Hanoi pojawiła się seria zdjęć satelitarnych, sugerujących zwiększoną aktywność na położonym na północy kraju poligonie rakietowym. Opinia międzynarodowa obawia się, że Korea Północna, która dysponuje bronią jądrową, może chcieć przeprowadzać kolejne testy rakiet dalekiego zasięgu.

- Północ zaczęła odbudowywać centrum, które częściowo zostało zlikwidowane w lipcu ubiegłego roku, przed szczytem północno-amerykańskim w lutym 2019 - powiedział dziennikarzom poseł Kim Min-ki po zakończeniu zamkniętego spotkania parlamentarzystów z Narodową Służbą Wywiadowczą.

- Prace są prawie zakończone, jeszcze niektóre prace konserwacyjne są w toku - dodał.

Najnowsza ocena Seulu może sugerować zwrot w oficjalnej polityce Kim Dzong Una, który zgodził się zamknąć poligon podczas spotkania z prezydentem Korei Południowej w Pjongjangu w zeszłym roku.

Według południowokoreańskiego wywiadu państwo Kima „eksploatuje również zakłady wzbogacania uranu” w swoim kompleksie jądrowym w Jongbjon.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA