fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Guaido chce, by Wenezuela znów miała ambasadę w Izraelu

AFP
Juan Guaido, lider opozycji, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, który od 23 stycznia uznaje się za tymczasowego prezydenta, zamierza ponownie nawiązać stosunki dyplomatyczne z Izraelem, z którym - w geście solidarności z Palestyńczykami - Caracas zerwało relacje w czasie prezydentury Hugo Chaveza.

Izrael jest jednym z państw, które uznały Guaido za głowę państwa. Obecnie w Wenezueli za prezydenta uważa się zarówno Guaido (uznawany przez USA, państwa Zachodu oraz kraje Ameryki Łacińskiej), jak i Nicolas Maduro (ma poparcie Rosji i Chin).

Teraz Guaido w rozmowie z izraelskim dziennikiem "Israel Hayom" wyraził radość z tego, że następuje "proces stabilizacji relacji Wenezueli z Izraelem".

Formalne ogłoszenie odnowienia więzi dyplomatycznych łączących Izrael i Wenezuelę ma nastąpić "we właściwym czasie" - dodał Guaido.

W wywiadzie z izraelskim dziennikiem tymczasowy prezydent kraju podkreślił, że społeczność żydowska w Wenezueli jest "bardzo aktywna i dobrze prosperująca" oraz że "wnosi wiele w życie wenezuelskiego społeczeństwa".

Chavez, poprzednik Maduro, odciął się od Izraela w latach 2008-2009. Zbliżył się wówczas do Palestyny i Iranu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA