Polityka

Sankcje USA na Koreę Płn. Za zabójstwo Kim Dzong Nama

USA oskarżają najwyższe władze Korei Północnej o zlecenie zabójstwa Kim Dzog Nama
AFP
Amerykański Departament Stanu oskarżył władze Korei Północnej o zlecenie zabójstwa przyrodniego brata koreańskiego przywódcy - Kim Dzong Nama i nałożyła na Pjongjang dodatkowe sankcje.

Według USA to koreański reżim zlecił zamordowanie Kim Dzong Nama za pomocą gazu bojowego VX.

 "USA potępiają użycie broni chemicznej do dokonania zabójstwa. Publiczna pogarda wobec uniwersalnych norm zakazujących używania broni chemicznej dowodzi lekkomyślności Korei Północnej" - napisała w komunikacie rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Kim Dzong Nam zginął przed rokiem w wyniku ataku dwóch kobiet.

25-letnia Indonezyjka Siti Aisyah i 29-letnia Wietnamka Doan Thi Huong zaatakowały przyrodniego brata Kim Dzong Una na lotnisku Kuala Lumpur w Malezji. Rozmazały na twarzy mężczyzny oliwkę zawierającą VX.

Choć Nam miał przy sobie atropinę - antidotum na tego typu zatrucia, nie podano mu jej i Koreańczyk zmarł w karetce w drodze z lotniska.

Związku północnokoreańskiego reżimu ze śmiercią Kim Dzong Nama USA podejrzewały od dawna. Teraz Departament Stanu oskarżył władze w Pjongjangu o zamordowanie przyrodniego brata Kim Dzong Una i w lutym tego roku nałożył sankcje na Koreę.

Obowiązują od przedwczoraj, ich zakres nie został podany do publicznej wiadomości.

Indonezyjka i Malezyjka stanęły przed sądem w Malezji i tam trwa ich proces. Grozi im kara śmierci. Obie nie przyznają się do winy.

.

Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL