fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

"Haaretz": Polska utrudni eksport mięsa koszernego?

123RF
Europejskie Stowarzyszenie Żydów (EJA) alarmuje, że nowe przepisy dotyczące praw zwierząt w Polsce mogą ograniczyć możliwość eksportu mięsa koszernego z Polski do innych krajów, w których mieszkają żydowskie diaspory - zauważa "Haaretz".

Przewodniczący EJA rabin Menachem Margolin powiedział, po przeanalizowaniu zapisów ustawy, że może ona wprowadzić ograniczenia w eksporcie koszernego mięsa z Polski co "wpłynie na bardzo dużą część wspólnot żydowskich w Europie" - czytamy w "Haaretz".

Margolin zapowiedział walkę o to, by nowe prawo nie weszło w Polsce w życie - według niego jest ono bowiem niezgodne z zasadą wolności religijnej.

EJA krytykuje zapowiedziane przez PiS przepisy zakazujące uboju rytualnego w Polsce, za co miałyby grozić nawet cztery lata więzienia.

Ubój rytualny to forma uzyskiwania tzw. koszernego mięsa (tylko takie mięso mogą jeść ortodoksyjni wyznawcy judaizmu) - zwierzę w ramach uboju rytualnego musi wykrwawić się na śmierć, do końca zachowując przytomność.

- Nie potrafię sobie wyobrazić jaki będzie kolejny krok (władz Polski) po wprowadzeniu przepisów na temat Holokaustu (chodzi o nowelizację ustawy o IPN - red.) i ograniczeniach uboju rytualnego w Polsce. Wzywam rząd Izraela do podjęcia rozmów w tej sprawie z polskim rządem - oświadczył Margolin.

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA