Polityka

Bermudy odchodzą od małżeństw jednopłciowych

AdobeStock
Bermudy stały się pierwszym krajem, który zalegalizował, a następnie odwołał legalizację małżeństw jednopłciowych.

Mimo, że w zeszłym roku na Bermudach zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci, gubernator Bermudów podpisał teraz ustawę, która to prawo zmienia. Minister spraw wewnętrznych Walton Brown powiedział, że ustawodawstwo podpisane przez gubernatora Johna Rankina zbilansuje sprzeciw wobec małżeństw osób tej samej płci.

W referendum przeprowadzonym w 2016 roku, społeczeństwo tego wyspiarskiego kraju zdecydowanie opowiedziało się przeciw uznawaniu związków homoseksualnych za małżeńskie. Jednak później Sąd Najwyższy doprowadził do ich legalizacji. Sędziowie stwierdzili, że tradycyjna definicja małżeństwa jest „niespójna z przepisami Konwencji o Prawach Człowieka”.

Krytycy ustawy nazywają to działanie „bezprecedensowym zlekceważeniem praw obywatelskich”.

- Ustawa ma na celu znalezienie równowagi pomiędzy dwiema obecnie nie dającymi się pogodzić grupami na Bermudach, poprzez ponowne potwierdzenie, że małżeństwo musi być zawarte pomiędzy mężczyzną a kobietą, a jednocześnie uznawać i chronić prawa par tej samej płci - powiedział Brown, którego partia zaproponowała uchylenie legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Grupy obrońców praw obywatelskich LGBT stwierdziły, że związki homoseksualne mają status drugiej klasy.

- Czuję się ogromnie rozczarowany - powiedział 64-letni homoseksualista Joe Gibbons, który ma męża. - To nie jest równość, a brytyjski rząd najwyraźniej właśnie tak uważa - dodał.

Przyjęta ustawa nie delegalizuje związków już zawartych. Pary tej samej płci będą miały teraz opcję zarejestrowania związku partnerskiego. Brown powiedział, że ich prawa będą takie same jak małżeństw heteroseksualnych. Chodzi tu między innymi o prawo do podejmowania decyzji medycznych w imieniu partnera.

Źródło: The Guardian

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL