Polityka

Niemcy: Merkel i SPD bliżej koalicji

AFP
CDU oraz SPD są bliżej odnowienia wielkiej koalicji - informuje BBC. Obie strony zatwierdziły formalny plan negocjacji koalicyjnych, które mają zaowocować powołaniem nowego rządu.

Po jesiennych wyborach, wygranych przez CDU/CSU (choć mniej zdecydowanie niż się spodziewano), Merkel nie udało się sformować koalicji określanej mianem "Jamajki" w skład której mieli wejść liberałowie z FDP i Zieloni.

Układ sił w parlamencie w takiej sytuacji stawiał partię Merkel przed koniecznością ponownego zawarcia tzw. wielkiej koalicji z SDP - alternatywą było rozpisanie przedterminowych wyborów (wszystkie partie w Bundestagu wykluczają współpracę z antyimigrancką AfD).

SPD początkowo odrzucało możliwość odnowienia wielkiej koalicji, ale ostatecznie dało mandat władzom partii do prowadzenia rozmów w tym zakresie.

12 stycznia po całonocnych dyskusjach nad planem negocjacji ws. koalicji chadekom i socjaldemokratom udało się dojść do porozumienia w sprawie treści tego 28-stronicowego dokumentu. 

SPD i CDU porozumiały się m.in. ws. polityki dotyczącej imigrantów - nowy rząd ma zgodzić się co do ustalenia maksymalnej liczby uchodźców jacy rocznie mogą przybyć do Niemiec na poziomie ok. 200 tysięcy. Z kolei liczba imigrantów przybywających do Niemiec w ramach procedury łączenia rodzin ma maksymalnie wynosić tysiąc miesięcznie.

Na wspólnej konferencji prasowej Merkel i Schulz oświadczyli, że są optymistami co do możliwości odnowienia wielkiej koalicji.

W wyborach z 2017 roku zarówno zwycięskie CDU/CSU, jak i SPD osiągnęły najgorsze wyniki wyborcze od ponad 50 lat.

Źródło: BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL