Reklama

RPO interweniuje ws. ulgowych przejazdów dla polskich dzieci uczących się za granicą

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra infrastruktury o uregulowanie kwestii ulgowych przejazdów dla polskich dzieci uczących się za granicą.

Aktualizacja: 23.02.2016 12:11 Publikacja: 23.02.2016 10:50

RPO interweniuje ws. ulgowych przejazdów dla polskich dzieci uczących się za granicą

Foto: www.sxc.hu

Obywatele polscy, którzy uczęszczają do szkoły za granicą, w szczególności w sąsiednich państwach UE, nie mogą uzyskać zniżki na przejazdy transportem publicznym w Polsce.

W niektórych krajach Unii Europejskiej całkiem zrezygnowano z wydawania legitymacji szkolnej. Taki stan rzeczy dotyczy między innymi Niemiec i Czech. Ponieważ są to państwa sąsiednie, do szkół czeskich i niemieckich uczęszczają często polskie dzieci. Ze względu na swój wybór, możliwy ze względu na członkostwo Polski w UE, zostają one pozbawione ulg w środkach transportu publicznego.

Wątpliwości dotyczące regulacji ulg ustawowych dla dzieci i młodzieży trwają już od wielu lat. Sprawa była nagłaśniana w mediach publicznych, a także poruszana przez wiele osób prywatnych, które poczuły się dyskryminowane.

W ocenie rzecznika obowiązujący stan prawny narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania przez władze publiczne.

Projekt mający rozwiązać problem ulg dla uczniów, przedstawiony kilka lat temu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie został zaakceptowany przez ówczesne Ministerstwo Infrastruktury.

Reklama
Reklama

W związku z powyższym rzecznik zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa z prośbą o dokonanie odpowiednich zmian legislacyjnych.

Nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości już jawne. Rejestr otwarty dla wszystkich
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Prawo w Polsce
Karta wędkarska. Jak i gdzie ją wyrobić? Ile to kosztuje?
Samorząd
W kominkach można palić, ale nie wszędzie i nie we wszystkich
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Materiał Promocyjny
ROP na zakręcie. Bez kompromisu się nie uda
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama