fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna: odliczenie wydatków na laptopa dla osób niepełnosprawnych

Adobe Stock
Interpretacja zakazująca odliczenia wydatków na laptopa ogranicza ulgę dla osób niepełnosprawnych.

Celem rehabilitacji jest powrót osób niepełnosprawnych do funkcjonowania w życiu codziennym i publicznym. Skarbówka powinna w tym pomóc, a nie utrudniać – tak wynika ze stanowiska Rady ds. Cyfryzacji.

To reakcja na artykuł „Rzeczpospolitej" z 8 lipca. Opisaliśmy w nim interpretację dotyczącą ulgi rehabilitacyjnej, w której fiskus nie zgodził się na odliczenie od dochodu wydatków na zakup laptopa. O ulgę wystąpiła samotna kobieta, która ma m.in. schizofrenię paranoidalną, depresję, zwyrodnienie kręgosłupa, nowotwór. Dzięki komputerowi ma kontakt z innymi, może robić zakupy jedzenia i leków, uczestniczyć w terapii, załatwiać sprawy urzędowe. Pisze, że laptop pozwala jej godnie żyć.

Te argumenty nie przekonały skarbówki. Jej zdaniem laptop nie jest indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji. To ogólnodostępne urządzenie techniczne mieszczące się w kategorii dóbr powszechnego użytku, z których w zwykły sposób korzystać może ogół osób, niezależnie od ewentualnej niepełnosprawności – czytamy w interpretacji.

Wypowiadający się w naszym tekście eksperci uznali, że stanowisko fiskusa jest zbyt surowe. Częścią rehabilitacji może być bowiem również terapia prowadzona online.

Podobnie uważa Rada ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji. W wydanej 30 lipca uchwale podkreśliła, że państwo powinno zapewniać równe szanse osobom niepełnosprawnym, a także pomagać w ich integracji. Powołała się na art. 69 Konstytucji RP, zgodnie z którym władze publiczne udzielają niepełnosprawnym pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej. I wezwała fiskusa, aby nie wchodził w rolę orzecznika o niepełnosprawności, decydując, kiedy ulga jest zasadna. Odliczenie należy się wszystkim mającym stosowne orzeczenie, a rehabilitację należy rozumieć szeroko, także jako przywracanie do funkcjonowania w życiu codziennym i publicznym.

Rada zaapelowała do legislatorów, aby jednoznacznie przyznali prawo do ulgi w przepisach. Bez uznaniowej oceny fiskusa przydatności danych zakupów do rehabilitacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA