fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga mieszkaniowa PIT: Remont się opóźnił, ulga przepadła

Fotolia.com
Wydatki na własne cele mieszkaniowe uprawniają do ulgi tylko pod warunkiem remontowania własnej nieruchomości. Nie warto pozbywać się jej przed zakończeniem prac.

Takie wnioski płyną z lektury niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Chodziło o wydatki na remont domu, który na początku kwietnia 2016 r. razem z gospodarstwem małżonkowie – ówcześni właściciele nieruchomości – przekazali synowi.

Wcześniej sprzedali inną działkę gminie, a całą uzyskaną z tej transakcji kwotę przeznaczyli na remont domu, w tym wymianę okien. Małżonkowie właścicielami działki byli krócej niż pięć lat, ale nie zapłacili PIT od jej sprzedaży ze względu na chęć skorzystania z ulgi podatkowej.

Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów ze sprzedaży nieruchomości pod warunkiem wydania ich na własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch najbliższych pełnych lat kalendarzowych po roku sprzedaży. Jeśli podatnik wyda całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży, w ogóle nie zapłaci podatku.

Tak właśnie postanowili postąpić podatnicy. Tuż po sprzedaży działki zamówili nowe okna do domu i zapłacili 2 tys. zł zaliczki. Pozostałe 13 tys. zł płatne była po montażu okien. Firma miała trzy miesiące na wymianę okien, ale nie wywiązała się z tego terminu ze względu na opóźnienie w dostawie części przez jej dostawcę. Prace zakończyła dopiero 18 kwietnia 2017 r. i w tym dniu wystawiła fakturę. Pozostałą część kwoty uzyskanej ze sprzedaży działki małżonkowie wydali na remont związany z wykończeniem wnętrza domu, tj. kuchni, łazienki itp.

Szkopuł w tym, że rodzice przekazali gospodarstwo razem z domem już 6 kwietnia 2016 r. Byli już od dwóch miesięcy umówieni z notariuszem. Syn ustanowił na rzecz swojego ojca i matki nieodpłatną dożywotnią służebność polegającą na prawie zamieszkania i korzystania ze wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku. Wciąż zamieszkiwali więc w remontowanym domu.

Pytanie do fiskusa dotyczyło możliwości uznania wydatków z całego 2016 r. za wydatki na własne cele mieszkaniowe.

– Wydatki na wymianę okien oraz remont pomieszczeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego, w którym wnioskodawca zamieszkuje na podstawie ustanowionej dożywotniej służebności, poniesione po dacie, od której nie przysługuje mu do niego prawo własności (współwłasności), nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe – odpowiedział dyrektor KIS.

Skarbówka podkreśla, że służebność mieszkania należy traktować inaczej niż własność budynku.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2.45 11.146.2017.3.AR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA