Przekazała pałac fundacji, ale podatku od nieruchomości nie uniknie

Burmistrz miał rację, nie udzielając zwolnienia prowadzącemu najem – uznał sąd.

Publikacja: 19.03.2021 07:14

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości

Foto: AdobeStock

XIX-wieczny pałac i park z otaczającymi je terenami rolnymi i rekreacyjno-wypoczynkowymi sprzedano w 1997 r. Nabywcą była osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą w postaci wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Zespół pałacowo-parkowy wszedł do majątku osobistego, nieobjętego wspólnością małżeńską. Obecnie, zgodnie z decyzją burmistrza miasta i gminy ws. łącznego wymiaru podatków za 2020 r., część nieruchomości objęta wpisami do rejestru zabytków jest zwolniona od podatku od nieruchomości.

Właścicielka nieruchomości zapytała jednak burmistrza, czy zwolnienie będzie też obowiązywać, gdy odda na wyłączny użytek fundacji pałac i park na podstawie umowy dzierżawy lub najmu. Wprawdzie obecnie fundacja prowadzi handel dziełami sztuki, ale w przyszłości miałaby wykonywać w pałacu i parku wyłącznie nieodpłatną działalność statutową, polegającą na wspieraniu i promocji twórczości artystycznej. Byłyby koncerty, spotkania autorskie, widowiska artystyczne czy wystawy.

Czytaj także: Podatek od nieruchomości: co z budynkami oddawanymi do użytkowania etapami

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych właścicielce zespołu pałacowo-parkowego przysługiwałoby zwolnienie z podatku od nieruchomości – argumentowała autorka wniosku do burmistrza.

W informacji indywidualnej burmistrz rozwiał te przypuszczenia. Zwolnienie nie przysługuje – stwierdził. Ze zwolnienia od podatku od nieruchomości wyłączone są grunty i budynki, wpisane wprawdzie indywidualnie do rejestru zabytków, ale zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Skoro właścicielka pałacu i parku planuje zaliczyć obie te nieruchomości do składników majątku przedsiębiorstwa, a następnie oddać je w całości lub w części na wyłączny użytek fundacji na podstawie umowy najmu bądź dzierżawy, przychód z takiej umowy przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem nieruchomości.

Adresatka interpretacji złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jej zdaniem burmistrz błędnie przyjął, że chociaż pałac i park miałyby być oddane fundacji w najem lub dzierżawę, będzie to działalność gospodarcza z wykorzystaniem nieruchomości. To zaś uniemożliwia zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Również sąd nie dopatrzył się niewłaściwej oceny i oddalił skargę.

Skoro po włączeniu pałacu i parku do swej działalności gospodarczej, polegającej m.in. na wynajmie własnych nieruchomości, skarżąca planuje oddać pałac i park w najem lub w dzierżawę fundacji, burmistrz prawidłowo uznał, że zamierza tego dokonać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – uzasadniała wyrok sędzia sprawozdawca Barbara Rennert. – Nie ma tu znaczenia, w jaki sposób najemca lub dzierżawca będzie korzystać z tych obiektów. Prowadzenie fundacji nie może spowodować zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Po 778/20

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego