fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rusza usługa Twój e-PIT. Rodzice noworodków i dorosłych dzieci mogą stracić ulgę

Adobe Stock
Jutro rusza przygotowana przez resort finansów usługa "Twój e-PIT", dzięki której fiskus sam rozliczy podatników korzystających z formularzy PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Krajowa Administracja Skarbowa radzi jednak, by rodzice nowo narodzonych dzieci oraz pełnoletnich kontynuujących naukę, sami wypełnili zeznanie podatkowe i uwzględnili ulgę na dzieci.

Od 15 lutego nie trzeba wypełniać zeznań podatkowych za ubiegły rok. Fiskus automatycznie je przygotuje i udostępni podatnikom na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. W e-PIT uwzględnione będą wszystkie dane z informacji, które administracja skarbowa otrzymała od płatników (pracodawców). Podatnik będzie miał w systemie zeznanie zbiorcze, obejmujące przychody z różnych źródeł.

Warto jednak sprawdzić swoje zeznanie i ewentualnie  je uzupełnić. Można też zaakceptować je bez zmian bądź w ogóle odrzucić.

Dostęp do zeznania będzie możliwy po zalogowaniu się do serwisu za pomocą następujących danych: identyfikator podatkowy NIP i data urodzenia lub numer PESEL, a także kwota przychodu z zeznania za rok 2017 oraz jedna z kwot przychodu z informacji otrzymanej od pracodawcy za 2018 rok.

Jest też krótsza droga, niewymagająca szukania ubiegłorocznych PIT-ów, by sprawdzić kwotę przychodu. To logowanie za pomocą Profilu Zaufanego. Można go założyć przez Internet,  m.in. za pośrednictwem elektronicznego konta w swoim banku (PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo).

Okazuje się jednak, że rodzice dzieci urodzonych w ubiegłym roku oraz tych, które skończyły 18 lat, mogą stracić przysługującą im ulgę na dziecko, jeśli skorzystają z usługi Twój e-PIT bez skorygowania danych podanych przez skarbówkę. To dlatego, że administracja skarbowa czerpie dane do wypełniania e-PIT-ów z rejestru PESEL, a tam dane dzieci nie są jeszcze powiązane z danymi rodziców.

- Tak naprawdę nie wiemy, że Staś czy Ala są dziećmi danego podatnika. Do 2020 r. ministerstwo cyfryzacji ma to skorygować - powiedziała Polskiemu Radiu Magda Kobos z Krajowej Administracji Skarbowej.

Aby nie stracić ulg, rodzice powinni rozliczyć się tak, jak to robili do tej pory i samodzielnie odliczyć sobie ulgę na dziecko.

System domyślnie zakłada też, że po skończeniu 18. roku życia dziecko przestaje się uczyć i idzie do pracy. Dlatego Twój e-PIT nie uwzględnia ulgi przysługującej rodzicom dorosłych dzieci kontynuujących naukę.

- Na ten moment w e-PIT będą pojawiały się dzieci do 18 roku życia. W przypadku starszych, które się uczą, rodzice powinni samodzielnie uwzględnić je w rozliczeniu. Wtedy ulga prorodzinna będzie przysługiwała do ukończenia 25 roku życia - poinformowała Marta Kobos.

Ulga prorodzinna na jedno dziecko za cały rok to 1112,04 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA