fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Remont przed wynajęciem mieszkania można rozliczyć tylko na raty - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Wydatków na przygotowanie mieszkania przed wynajęciem nie zalicza się do kosztów podatkowych bezpośrednio, ale można je amortyzować.

Wynajmujący mieszkanie odliczy wydatki na remont w ten sposób, że zwiększą one wartość początkową przy amortyzacji – wyjaśniła skarbówka w interpretacji.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy od listopada 2019 r. wynajmują mieszkanie nabyte 25 lat temu. Wcześniej – od lipca 2018 r. do października 2019 r. – przeprowadzili prace remontowe, m.in. położyli nowe panele i płytki, pomalowali ściany, wymienili wyposażenie łazienki i kupili nowe meble. Rozliczają się według skali podatkowej. Chcieli się upewnić, że wydatki na remont odliczą od przychodów z najmu jako koszty ich uzyskania.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne od m.in. lokali będących odrębną własnością. Wydatki na przystosowanie lokalu do wynajmu, poniesione przed przekazaniem go do użytkowania, są składnikami wartości początkowej. Nie stanowią bezpośrednio kosztów podatkowych, lecz zwiększają podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych.

Dotyczy to modernizacji (ulepszenia) lokalu. Inaczej traktowany jest remont, który nie mieści się w pojęciu „ulepszenie", ale jest odtworzeniem pierwotnej wartości użytkowej lokalu. Wydatki na remont mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów. Jednak nie w tym przypadku. Zasady tej nie stosuje się, gdy nakłady zostały poniesione przed oddaniem środka trwałego do używania, w celu przystosowania do używania.

Wydatki na remont mieszkania poniesione przed oddaniem tego mieszkania do używania na podstawie umowy najmu, są wydatkami poniesionymi w celu przystosowania (adaptacji) tego mieszkania do używania. A zatem, niezależnie od wysokości, zwiększają jego wartość początkową – napisał dyrektor KIS w interpretacji.

Wyjaśnił też, jak rozliczyć wydatki na wyposażenie lokalu – lampy, wieszak, lustra – do 10 tys. zł. Pod uwagę bierze się wartość jednostkową pojedynczej sztuki kompletnego i zdatnego do używania nabytego składnika majątku. Gdy jego wartość nie przekracza 10 tys. zł i nie zostanie on zaliczony do środków trwałych, wydatki poniesione na jego nabycie można zaliczyć do kosztów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Wydatki na zakup wyposażenia poniesione przed rozpoczęciem najmu i uzyskiwaniem z tego przychodu, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie oddania ich do używania, tzn. rozpoczęcia najmu – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-2.4011.71.2019.2.IM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA