fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zawsze dziewica

Świętość w relikwiarzu: szczątki św. Marii Goretti
Getty
Przez wieki ludzie głęboko zaangażowani religijnie próbowali prowadzić życie w czystości. Tak było ze św. Kingą, która poślubiła Bolesława Wstydliwego, ale przekonała go do złożenia ślubów wstrzemięźliwości. Małżeństwo, nigdy nieskonsumowane, przetrwało czterdzieści lat.

Według najstarszej Tradycji Kościoła (jej wyrazem jest choćby Symbol Apostolski, którego pierwsze zapisane sformułowania pochodzą z III wieku) Maryja była „zawsze dziewicą".

„Poczęty zaś został [Pan nasz Jezus Chrystus] z Ducha Świętego w łonie Dziewicy-Matki, która tak Go wydała na świat bez naruszenia swego dziewictwa, jak Go w nienaruszonym dziewictwie niegdyś poczęła" – pisał o tym w liście do patriarchy Konstantynopola Flawiana papież Leon Wielki już w 449 roku.

Jeszcze mocniej wyraził to św. Hieronim. „Słowa: Oto Dziewica pocznie i porodzi, wskazują na to, co się stało. Natomiast słowa: Urodzenie Jego któż wypowie? (Iz 53,8 LXX), podkreślają, że nie pojmiemy sposobu Jego urodzenia. Święta Maryja, Matka i Dziewica – Dziewica przed urodzeniem i Dziewica po urodzeniu. Zdumiewam się, jak to możliwe, że Dziewiczy urodził się z Dziewicy, a po urodzeniu Dziewiczego Matka pozostała Dziewicą. Chcecie wiedzieć, jak to możliwe? Zamknięta była brama (Ez 44,2),...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA