fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Platforma Obywatelska

PO z "Pakietem dla kobiet". Jest stanowisko ws. aborcji

Borys Budka
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jesteśmy zdania, że kobieta musi czuć się bezpieczna, a państwo powinno zagwarantować jej kompleksową opiekę, by kobieta mogła świadomie podejmować decyzje o swojej przyszłości, w tym o macierzyństwie - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Borys Budka, przewodniczący PO. Platforma Obywatelska przedstawiła propozycję, by wprowadzić przesłankę do aborcji z powodu trudnych warunków życiowych bądź zagrożenia dla zdrowia psychicznego kobiety. Taką aborcję można byłoby przeprowadzać - w propozycji PO - do 12 tygodnia ciąży.

- Zawsze w sprawach światopoglądowych każdy będzie głosował zgodnie ze swoim sumieniem, zawsze będziemy gwarantować wolność wyboru - zapewnił Budka.

Małgorzata Kidawa-Błońska, przewodnicząca zespołu, który w ramach PO opracowywał stanowisko tej partii ws. przepisów aborcyjnych w Polsce podkreśliła, że w jej zespole byli "posłowie i posłanki o różnych światopoglądach".

- Wszyscy chcemy, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci. Będzie to się działo, kiedy kobiety będą czuły się bezpiecznie - mówiła wicemarszałek Sejmu.

Posłanka PO Agnieszka Pomaska mówiła z kolei, że PiS "rękami tzw. TK zniszczył obowiązujący przez wiele lat kompromis aborcyjny".

- Kompromis, który nie był idealny, ale który dawał podstawowe poczucie bezpieczeństwa - mówiła.

- PiS niszcząc kompromis zmusił Polki do heroizmu - dodała zarzucając PiS-owi "odbieranie Polkom podstawowych praw, godności i poczucia bezpieczeństwa".

- My proponujemy podstawowe zapewnienie praw kobietom, nazwaliśmy to Pakiet praw kobiet, który da poczucie bezpieczeństwa kobietom - mówiła Pomaska.

- Państwo musi zagwarantować edukację seksualną, musi zagwarantować bezpłatny dostęp do antykoncepcji, państwo musi wreszcie umożliwić dostęp bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, państwo musi finansować badania prenatalne - wyliczała posłanka PO Izabela Leszczyna.

- Państwo musi zapewnić bezpłatny dostęp do leczenia bezpłodności metodą in vitro. Urodziło się tak 22 tysiące dzieci - mówiła Leszczyna.

- To warunki konieczne dla drugiego elementu Pakietu praw kobiet. Powinniśmy zawrzeć nową umowę społeczną, która powinna odrzucać skrajności lewicowe i prawicowe, aby mogli zaakceptować ją Polki i Polacy. Dlatego uważamy, że w szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po spełnieniu określonych warunków to kobieta powinna podjąć tę osobistą decyzję, a prawo musi jej to umożliwić - mówiła o proponowanej zmianie przepisów aborcyjnych posłanka. 

Kidawa-Błońska doprecyzowała, że "w szczególnych warunkach" (trudna sytuacja życiowa, zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety) aborcja miałaby być dozwolona do 12 tygodnia ciąży.

- Proponujemy i pakiet bezpieczeństwa kobiet i tę nową umowę społeczną. Najpierw musimy zapobiegać, tak aby macierzyństwo było świadome - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.

Posłanka dodała, że w kwestii aborcji "kobiecie nie można ograniczać świadomego wyboru".

- Jesteśmy po to, by pomóc, by tych decyzji o przerywaniu ciąży było jak najmniej. Ale na końcu nie my, politycy, jesteśmy od tego, by podejmować decyzję za kobiety - podsumowała.

- W sprawach światopoglądowych możemy się różnić, możemy mieć własne zdania. W sprawach światopoglądowych nigdy nie będzie dyscypliny - zapewnił Budka.

- Udało się wypracować stanowisko, które stara się łączyć, a nie dzielić. Które odwołuje się do mechanizmu nowej umowy społecznej - dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA