fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Platforma Obywatelska

Ewa Kopacz o stanowisku PiS wobec aborcji

Ewa Kopacz
rp.pl
- Kompromis aborcyjny w konstytucji? Jeżeli Polacy będą zwolennikami takiego rozwiązania, to tak zrobimy - mówiła w programie #RZECZoPOLITYCE była premier, wiceprzewodnicząca PO Ewa Kopacz.

Była premier unikała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy ukradkiem spotkała się z prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim, co wynikało z ujawnionych przez TVP Info maili sędziów TK. - Wiadomo, że debata o Trybunale Konstytucyjnym, jest debatą publiczną – mówiła Kopacz. - Ja nie miałam żadnych spotkań tego rodzaju. Nie przypominam sobie. Na pewno widziałam prezesa Rzeplińskiego na sali sejmowej, trudno żeby nie porozmawiać – dodała.

Zdaniem wiceszefowej PO, projekt PiS, z którego wynika, że sędziowie w stanie spoczynku nie powinni wypowiadać się na bieżące sprawy polityczne, to odbieranie im głosu, jako zwykłym obywatelom.

- Mamy zawłaszczanie tego państwa, nie mam wątpliwości – uważa Kopacz. - PiS oszukał. W kampanii mówili, że będą słuchać Polaków. Wtedy oszukiwali żeby wybrać wybory, to nie jest ten sam PiS – argumentowała była premier. Według niej, PiS ustawia wszystko w państwie po swojemu, nie wsłuchując się w głos Polaków.

- W polskiej polityce obowiązuje, tak jak w życiu codziennym, kultura i szacunek wobec drugiego człowieka – mówiła Kopacz.

- Jestem pełna szacunku wobec kobiet, które decydują się urodzić dziecko, które ma wady – powiedziała wiceszefowa PO. W jej opinii, sama utrata dziecka jest dotkliwą karą dla matki, a PiS chciałby jeszcze karać te kobiety dodatkowo.

- Jestem zwolennikiem kompromisu aborcyjnego, jestem przeciwnikiem zaostrzania tego prawa – deklarowała Kopacz. - Oszukali, odrzucili ten drugi projekt – była premier nawiązała do odrzuconego projektu liberalizującego prawo antyaborcyjne.

Prowadzący program Jacek Nizinkiewicz dopytywał kilkukrotnie, czy kompromis w sprawie aborcji, powinien zostać wpisany do konstytucji, o czym mówił lider PO Grzegorz Schetyna. - Jeżeli Polacy będą zwolennikami takiego rozwiązania, to tak zrobimy – powiedziała Kopacz. - Myślę, że nawet wyborcy PiS byliby zwolennikami podtrzymania obecnego kompromisu.

- Jestem samodzielnym politykiem, samodzielnie głosuję. W PO samodzielne myślenie nie jest karane – zapewniała była premier.

Kopacz komentowała także deklarację programową PO, o likwidacji CBA i IPN. - Jesteśmy przeciwnikami wykorzystywania takiej komórki jak CBA to walki politycznej – mówiła. - Jak najdalej od polityki powinny znajdować się takie instytucje. IPN nie powinien zakłamywać historii, nie powinien pisać nowej historii pod zapotrzebowanie polityczne – dodała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA