Pjongczang 2018

Rosja w Pjongczang: MKOl uderza mocno

AFP
Czyści sportowcy Rosji mogą startować w igrzyskach w Pjongczangu indywidualnie, pod flagą neutralną. Rosja zapłaci za państwowy doping, także dosłownie.

Komitet Wykonawczy przestudiował i przedyskutował rezultaty pracy komisji, której przewodniczył były prezydent Szwajcarii Samuel Schmid i potwierdził głębokie manipulacje w systemie antydopingowym Rosji.

Raport komisji Schmida w szczególności wskazał na oszustwa dokonywane w laboratorium antydopingowym w Moskwie podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. Działania te bezpośrednio uderzyły w przebieg igrzysk.

Po 17. miesiącach intensywnej pracy komisja Schmida zgromadziła niezbędne dowody i informacje oraz przesłuchała wszystkie osoby związane z powyższymi działaniami – zarówno sportowców, jak i przedstawicieli odpowiednich organizacji. Nie było takiej możliwości przed igrzyskami w Rio de Janeiro.

Konkluzja raportu Schmida, zarówno w aspekcie faktycznym, jak i prawnym potwierdza „systemową manipulację zarówno w kwestii naruszania podstawowych zasad, jak i działania całego systemu antydopingowego w Rosji, poprzez metodologię ukrywania przypadków dopingowych – także podczas igrzysk zimowych w Soczi, jak również na różnych poziomach odpowiedzialności administracyjnej, prawnej i kontraktowej, w związku z brakiem przestrzegania zobowiązań przez zaangażowane podmioty".

W związku z tym stwierdzeniem komisja Schmida zaleciła Komitetowi Wykonawczemu MKOl:

• podjąć odpowiednie i stanowcze działania w celu efektywnego ukarania systematycznego naginania reguł antydopingowych w Rosji, również określenia odpowiedzialności prawnej zaangażowanych osób i instytucji (także w kwestii ubiorów, flagi i hymnu),

• chronić indywidualne prawa uczciwych sportowców rosyjskich,

• wziąć pod uwagę skalę kosztów poniesionych przez dwie komisje specjalne MKOl, w szczególności wydatki poniesione na śledztwa, różnorodne ekspertyzy i powtórne analizy próbek z igrzysk olimpijskich.

Po dyskusji i zatwierdzeniu raportu Schmida Komitet Wykonawczy MKOl postanowił:

• zawiesić działalność Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) w trybie natychmiastowym

• zaprosić indywidualnych sportowców Rosji (pod szczegółowymi warunkami sprawdzenia ich czystości dopingowej) do udziału w igrzyskach zimowych Pjongczang 2018. Zaproszeni sportowcy będą brać udział w zawodach olimpijskich indywidualnie lub w drużynie pod nazwą „Olimpijscy sportowcy z Rosji (OAR)". Sportowcy OAR będą rywalizować w strojach z nazwiskiem i pod flagą olimpijską. Podczas jakiejkolwiek stosownej ceremonii grany będzie dla nich hymn olimpijski.

• na igrzyskach w Pjongczangu nie będzie akredytowany żaden urzędnik z ministerstwa sportu Federacji Rosyjskiej

• były minister sportu Rosji Witalij Mut'ko oraz były wiceminister sportu Jurij Nagorny nie mają prawa obecności w żadnych igrzyskach olimpijskich, także w przyszłości

• Dmitrij Czernyszenko, były szef komitetu organizacyjnego igrzysk w Soczi 2014 zostaje usunięty z Komisji Koordynacyjnej MKOl Pekin 2022

• zawiesić w prawach członka MKOl przewodniczącego Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandra Żukowa na podstawie faktu, że jego członkostwo jest związane z pozycją w ROC

• MKOl rezerwuje sobie prawo wyznaczenia sankcji wobec innych osób związanych z działaniem oszukańczego systemu antydopingowego w Rosji

• zobowiązać ROC do zwrotu kosztów poniesionych przez MKOl w związku z dochodzeniami i przyczynić się do ustanowienia niezależnego organu odpowiedzialnego za badania antydopingowe (Independent Testing Authority – ITA) na łączną kwotę 15 milionów dolarów, co znacznie wesprze budowę globalnego systemu antydopingowego

• MKOl może częściowo lub w pełni uchylić zawieszenie ROC w części dotyczącej uczestnictwa w ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczang 2018 zakładając, że poprzednie decyzje będą w pełni respektowane i wykonane przez działaczy ROC, sportowców i inne osoby z ekipy rosyjskiej

• MKOl wyda odpowiednie wytyczne dotyczące wdrażania powyższych decyzji

Listę indywidualnych rosyjskich uczestników igrzysk w Pjongczang zatwierdzi, wedle całkowitego uznania, panel kierowany przez panią Valerie Fourneyron, szefową ITA. Panel ten składać się będzie z osób pracujących w dziale kontroli antydopingowych Pre-Games Testing Task Force: jedna wskazana zostanie przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), jedna przez Doping-Free Sport Unit (DFSU), organizację powołaną przez międzynarodowe federacje sportowe; i jedna przez MKOl, będzie nią dyrektor medyczny i naukowy komitetu – Dr Richard Budgett.

Panel będzie kierował się następującymi regułami: sportowiec Rosji musi spełnić sportowe kryteria kwalifikacji na igrzyska, musi być dopingowo czysty w stopniu zadowalającym panel, co oznacza, że nie może być kiedykolwiek dyskwalifikowany z powodów dopingowych lub z powodu unikania dostępu do kontroli antydopingowej, musi przejść pomyślnie wszystkie przedolimpijskie testy zarekomendowane przez kontrolerów (z jednostki Pre-Games Testing Task Force), musi przejść wszelkie inne testy antydopingowe i spełnić wymagania panelu, jeśli jego członkowie zechcą się upewnić w swej decyzji.

MKOl, wedle swego uznania ostatecznie zatwierdzi udział sportowców z listy wskazanej przez panel, oczywiście udział jest możliwy w warunkach określonych wcześniej, czyli w ubiorze tylko z nazwiskiem, bez godła i flagi Rosji, pod nazwą OAR.

Sportowcy Rosji dostaną takie samo wsparcie techniczne i logistyczne, jak sportowcy z innych krajów. Wspomniany panel dostał jednak pełne prawo określenia listy osób i działaczy w ekipie wspierającej starty sportowców Rosji. Panel nie zatwierdzi nikogo z ROC i żadnego działacza olimpijskiego z Soczi 2014. Nie będzie na niej także żadnego trenera i lekarza, którzy pracowali ze sportowcami przyłapanymi na dopingu lub na manipulacjach z próbkami w Soczi. Wszyscy wpisani na listę lekarze i trenerzy będą musieli podpisać stosowną deklarację w tej sprawie. Ostateczną listę uczestników z tej grupy także zatwierdzi MKOl.

MKOl zatrzegł sobie prawo innych działań niezbędnych dla ochrony uczciwości igrzysk olimpijskich.

– W Soczi zobaczyliśmy bezprecedensowy atak na uczciwość igrzysk olimpijskich. Komitet Wykonawczy MKOl po stosownym dochodzeniu określił proporcjonalne sankcje dla tych, którzy dokonywali manipulacji, ale też starał się ochronić niewinnych sportowców. Ta decyzja powinna postawić kreskę pod tym nieszczącym wydarzeniem i służyć jako katalizator do opracowania bardziej wydajnego systemu antydopingowego przez WADA. Jako byłemu sportowcowi jest mi bardzo przykro, czuję się winny wobec wszystkich czystych uczestników igrzysk, którzy ucierpieli z powodu manipulacji w Soczi. W pracach Komisją Sportową MKOl patrzymy teraz na szansę wynagrodzenia im chwil, gdy przegrywali na mecie lub nie stawali na podium – powiedział przewodniczący Thomas Bach.

Pierwsze głosy z Rosji są zróżnicowane, ale powszechnego nawoływania do bojkotu igrzysk nie słychać. – Bez Rosji igrzyska będą po prostu kulawe – powiedziała Jelena Isinbajewa. – Zabrali nam flagę i hymn, nie zabrali honoru i sumienia, Jedźmy do Pjongczang! – rzekł znany hokeista Ilia Kowalczuk. – To jest haniebne, ale na olimpiadę jechać musimy – Borys Majorow, hokeista z czasów ZSRR. – Podnieśliśmy się po 1945 roku, podniesiemy się i teraz – Tatiana Tarasowa, słynna trenerka łyżwiarstwa figurowego.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej decyzję MKOl z sali padło pytanie do Samuela Schmida: – Czy Władimir Putin mógł nie wiedzieć, co dzieje się w Rosji na stadionach? – Nie muszę wyrażać swojego punktu widzenia – odparł Schmid. – Mogę pokazać wyniki moich badań. Nie mamy żadnych faktów na temat zaangażowania Putina w program dopingowy – odrzekł były prezydent Szwajcarii.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL