Remis i niedosyt Piasta w Borysowie

Mistrz Polski Piast Gliwice zremisował z BATE 1:1 w pierwszej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Aktualizacja: 10.07.2019 22:36 Publikacja: 10.07.2019 22:22

Trener Piasta Waldemar Fornalik ma powody do radości, a mogło być jeszcze lepiej

Obawy przed spotkaniem w Borysowie były uzasadnione. Piast jeszcze nigdy nie wygrał meczu w europejskich pucharach.

W debiucie w 2013 roku przegrał na wyjeździe 1:2 z Karabachem Agdam w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy, w rewanżu doprowadził do dogrywki, ale w niej stracił gola i cały wysiłek poszedł na marne. Trzy lata później na tym samym etapie poniósł u siebie wysoką porażkę z IFK Goeteborg (0:3), bezbramkowy remis w rewanżu był słabym pocieszeniem.

Przy BATE, grającym od dekady regularnie w fazie grupowej Ligi Mistrzów lub Ligi Europy, Piast prezentował się jak ubogi krewny. Ale tej różnicy na boisku widać wcale nie było. Wręcz przeciwnie, drużyna Waldemara Fornalika zostawiła po sobie znakomite wrażenie. Mało brakowało, by w Borysowie zwyciężyła. Prowadziła od 33. minuty, gdy Piotr Parzyszek dobił głową mocny strzał Jorge Felixa.

To była nagroda za odważną grę. Już wcześniej bramki zdobyć mogli Jakub Czerwiński i Patryk Dziczek. Gospodarze chyba nie spodziewali się takiego obrotu sprawy. Zachowywali się tak, jakby podejmowali jakiegoś europejskiego potentata. Kompletnie oddali inicjatywę, są w trakcie sezonu, a wyglądali, jakby właśnie się do niego przygotowywali.

Obudzili się dopiero po przerwie. Wystarczyło, by wyrównać. Igor Stasiewicz dośrodkował w pole karne, Stanisław Dragun zmieścił piłkę przy słupku. Piast, co najlepiej pokazują statystyki (18 strzałów, w tym siedem celnych), szukał jeszcze swojej szansy na pierwsze zwycięstwo w europejskich pucharach.

Nie udało się, ale przed rewanżem na własnym stadionie (17 lipca) i tak jest w lepszej sytuacji, niż można było przypuszczać. Nie przegrał, strzelił gola na wyjeździe. Przed meczem taki wynik chyba wszyscy wzięliby w ciemno.

Wcześniej, bo już w sobotę, mistrzowie Polski zagrają o Superpuchar z Lechią Gdańsk.

2 / 3
Kylian Mbappe po siedmiu latach żegna się z Paryżem. Transfer do Realu coraz bliżej
Poznaliśmy finalistów. Kto zagra o puchary Ligi Europy i Ligi Konferencji?
Trzy minuty szaleństwa. Echa meczu Bayern-Real
Real - Bayern. Czy Szymon Marciniak popełnił błąd? Były sędzia Marcin Borski wyjaśnia
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Maciej Rybus uczcił w Rosji Dzień Zwycięstwa. Były reprezentant pojawił się z symbolem wojskowym