Bardzo często dotyczą VAT, który wprawdzie jest do pewnego stopnia ujednolicony na terenie całej UE, ale w praktyce jego rozliczanie bywa niełatwe. Piszemy o tym obszernie w artykule Jak rozliczyć VAT w transakcjach z zagranicznym kontrahentem. Kłopoty pojawiają się także w szczególnych sytuacjach, takich jak eksport usług zwolnionych z tego podatku (Jak rozliczyć usługi na rzecz podmiotu z siedzibą w Niemczech) albo kwestia wyboru kraju opodatkowania ze względu na stawkę VAT (Wybór kraju z niższym VAT nie jest nadużyciem prawa).

Ze zniesienia granic korzystają nie tylko przedsiębiorcy. Nawet przeciętny Kowalski może kupować towary od zagranicznego dostawcy na aukcji internetowej. Jednak, podobnie jak w obszarze VAT, zniesienie granic nie oznacza zniesienia podatków od handlu. O tym, jaki podatek od czynności cywilnoprawnych musi zapłacić nabywca zawierający transakcje np. na amerykańskim eBayu, piszemy w artykule Zakupy na amerykańskim eBayu, ale z polskim podatkiem. A jeśli już mowa o handlu międzynarodowym, to coraz częściej jest w nim stosowana nieoficjalna waluta – bitcoin. Może i nie jest ona prawnym środkiem płatniczym, ale fiskus ma swój sposób na opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w bitcoinach (Jaki PIT od bitmonety).

Oprócz takich światowych zagadnień proponujemy Czytelnikom także całkiem przyziemną kwestię obliczania odsetek: zarówno od tego, z czym podatnik zalega fiskusowi, jak i na odwrót. Warto znać te zasady, zwłaszcza że od stycznia szykują się zmiany w tym zakresie (Późna korekta będzie bardziej kosztowna).

Zapraszam do lektury tygodnika „Podatki".