PiS chce być jak Rockefeller

W 1911 r. Sąd Najwyższy USA orzekł, że Standard Oil, wówczas największa firma paliwowa świata, jest nielegalnym monopolem. Założona w 1870 r. przez Johna D. Rockefellera korporacja wyeliminowała z rynku rywali (m.in. dzięki fuzjom) i już w 1880 r. kontrolowała 95 proc. wydobycia ropy w USA. Po decyzji sądu została podzielona na 34 firmy, a powrót konkurencji przyczynił się do amerykańskiego boomu motoryzacyjnego.

Publikacja: 10.04.2018 21:00

PiS chce być jak Rockefeller

Foto: Fotorzepa

107 lat później PiS prowadzi Polskę w kierunku przeciwnym – ku monopolowi na rynku paliw. Do tego właśnie zmierza plan połączenia kontrolowanych przez Skarb Państwa firm PKN Orlen i Lotos. Jeszcze ten projekt nie nabrał rumieńców, a już wpada w pierwszy ostry zakręt, co może świadczyć o niedopracowaniu całej koncepcji. Oto według kilku wiarygodnych źródeł (choć PKN zapewnia, że nic się nie zmieniło) zamiast Orlenu – większej z tych dwóch firm – stroną przejmującą miałby być Lotos, bo to pozwoliłoby przyspieszyć transakcję i zmniejszyć jej koszt.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację