fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Senat przyjął ustawę o ochronie zwierząt z poprawkami

Protest rolników przeciwko tzw. piątce dla zwierząt
We wtorek przeciwko tzw. piątce dla zwierząt protestowali w Warszawie rolnicy
AFP
Senat przyjął ustawę o ochronie zwierząt z poprawkami.

Piątka dla zwierząt została przyjęta z wieloma poprawkami przez Senat. Uchwalono m. in. poprawkę o zakazie egzekucji komorniczej ze zwierząt domowych, obowiązkowym czipowaniu psów, czy emeryturach dla psów służbowych.

W pierwotnej wersji nowelizacja miała wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które miały zacząć obowiązywać po upływie 12 miesięcy.

Senat wydłużył te okresy - do 2,5 roku w przypadku futer i do 5 lat w przypadku uboju bydła.

W poniedziałek premier zaproponował, by dla wszystkich rodzajów działalności vacatio legis kończyło się 1 stycznia 2022 roku. Poprawka ta w Senacie przepadła.

Senat utrzymał natomiast  zgodę na dalszy, nieograniczony ubój rytualny drobiu, czego chciał szef rządu.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego w Polsce, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych oraz ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi.

Proponowane regulacje przewidują poprawę warunków bytowania zwierząt. Zwierzęta mają być chronione przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Mają też mieć zagwarantowany dostęp do światła dziennego. Przepisy zabraniają trzymania zwierząt w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.

W projekcie uwzględniono zakaz trzymania na uwięzi zwierząt domowych w sposób stały. Przepisy pozwalają na tymczasowe trzymanie zwierząt na łańcuchu o minimalnej długości 6 m. Do tego celu nie można by jednak używać kolczatki. Poza tym zwierzę ma mieć zapewniony wybieg o powierzchni co najmniej 20 mkw. powierzchni. Rozmiar kojca, w którym trzymane byłoby zwierze ma mieć wymiary uzależnione od jego wysokości.

Z projektu nowelizacji wynika także zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych.

Najwięcej kontrowersji budzi zakaz chowu lub hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego.

We wtorek przeciwko tzw. piątce dla zwierząt protestowali w Warszawie rolnicy z AgroUnii i wspierających ją organizacji.

Wcześniej przeciwko ustawie opowiedziało się kilkunastu posłów PiS, którzy w efekcie zostali zawieszeni w prawach członków partii, a minister rolnictwa, Jak Krzysztof Ardanowski, stracił stanowisko.

Głos w sprawie ustawy zabrał też rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar. W liście do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego zwraca uwagę m.in., że rolnicy potrzebują więcej czasu na przebranżowienie oraz dostosowanie infrastruktury.

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA