fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Musk, Hawking, Wozniak: zatrzymać Terminatora

Campaign to Stop Killer Robots organiazacji pozarządowych chce zakazu użycia autonomicznych maszyn do zabijania
materiały prasowe
Według najwybitniejszych naukowców i specjalistów od sztucznej inteligencji stworzenie autonomicznej broni jest tylko kwestią czasu. W liście otwartym wzywają oni do wprowadzenia zakazu prac nad takimi maszynami.

List podpisali m.in. fizyk Stephen Hawking, przedsiębiorca Elon Musk, współtwórca Apple'a Steve Wozniak, filozof Noam Chomsky i Stephen Goose (Human Rights Watch) i Demis Hassabis z Google Deep Mind. Dokument, spisany przez Future of Life Institute, przedstawiono oficjalnie podczas konferencji naukowej poświęconej zagadnieniom sztucznej inteligencji — International Joint Conference on Artificial Intelligence odbywającej się właśnie w Buenos Aires w Argentynie.

„Rozpoczęcie nowego wyścigu zbrojeń na systemy sztucznej inteligencji to zły pomysł i powinniśmy mu zapobiec przez zakaz budowy ofensywnych autonomicznych systemów uzbrojenia działających bez kontroli człowieka" — napisali naukowcy. „Wierzymy, że sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał aby przysłużyć się ludzkości, jednak technologiczna trajektoria nie pozostawia złudzeń: zrobotyzowana broń stanie się kałasznikowami jutra".

„Technologia sztucznej inteligencji osiągnęła ten etap rozwoju, kiedy już wiadomo, że użycie autonomicznej broni jest praktycznie możliwe w ciągu kilku lat, a nie dekad" — cytuje list otwarty „The Guardian". „Stawka jest wysoka: autonomiczna broń traktowana jest jako trzecia rewolucja w technice wojskowej — po prochu i broni atomowej".

Według specjalistów „autonomiczny system uzbrojenia" to taki, który może wybierać cele i rozpoczynać atak bez interwencji człowieka. Oznacza to, że takimi systemami nie są zdalnie sterowane pojazdy wykorzystywane już obecnie do niszczenia odległych celów, ale drony wyposażone w broń i komputer, który podejmuje samodzielnie decyzję o otwarciu ognia — już tak.

Zdaniem naukowców próba stworzenia zabójczych robotów przez jedną stronę konfliktu skończy się wyścigiem zbrojeń podobnym, jak podczas zimnej wojny, kiedy rozrosły się arsenały atomowe. Tyle że — argumentują specjaliści — wytwarzanie „terminatorów" nie wymaga dostępu do specjalnych materiałów i surowców, czy testowania w odosobnionych miejscach. Rozwój tej technologii będzie bardzo trudny do kontrolowania.

Future of Life Institute już wcześniej ostrzegał przed dominacją sztucznej inteligencji. W poprzednim dokumencie alarmował, że inteligentne maszyny w dłuższej perspektywie zagrożą nie tylko istnieniu społeczeństwa w obecnej formie, ale wręcz fizycznie istnieniu naszego gatunku. „Musimy mieć pewność, że coraz doskonalsze systemy sztucznej inteligencji będą robić to, czego od nich wymagamy" — głosił dokument, pod którym również widnieją podpisy m.in. Muska, Hawkinga. Oni sami nie ukrywają nieufności wobec systemów sztucznej inteligencji. Porównywali ją już do demona, który wyrwie się spod kontroli człowieka i nazywali „największym zagrożeniem dla istnienia rasy ludzkiej".

Teraz Instytut, dzięki dotacji w wysokości 10 mln dolarów od Elona Muska dofinansuje 37 projektów badawczych, których celem jest „zapanowanie" nad systemami sztucznej inteligencji i zapewnienie, że zostaną one wykorzystane w pokojowy sposób. Nad zagadnieniem wykorzystania samodzielnych systemów uzbrojenia na polu walki debatują również ONZ. Na razie bez efektów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA