fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Będą uproszczenia w formalnościach wodnoprawnych

123RF
Gminy nie będą musiały uwzględniać map przeciwpowodziowych. To od nich samych będzie zależeć, czy pozwolą inwestorowi na budowę na danym terenie czy nie.

Będą uproszczenia w formalnościach wodnoprawnych. Do Sejmu wpłynęła właśnie nowelizacja prawa wodnego, która zawiera takie propozycje. Jej autorem jest grupa posłów PiS.

Parlamentarzyści proponują rozszerzyć listę inwestycji, która nie będzie wymagała pozwolenia wodnoprawnego, jedynie prostego zgłoszenia (nie wymaga ono wydania decyzji administracyjnej).

Wśród nich znalazło się: wykonanie kąpieliska, wyznaczanie terenów do kąpieli; pomostu o długości 25 m; odwadnianie i odprowadzanie wody z wykopów budowlanych; wykonanie stawów zasilanych wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 500 mkw. i głębokości 2 m. Staw nie może mieć wpływu na nieruchomości sąsiednie.

Nowelizacja wprowadza również bardzo istotną zmianę dotyczącą map przeciwpowodziowych. Od woli samorządów ma zależeć, czy je uwzględnią w swoich miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego czy nie.

Wspomniane mapy przygotowano, ponieważ takie były wymogi unijne. W kwietniu tego roku otrzymały je gminy. Mają je uwzględnić przy wydawaniu warunków zabudowy, pozwoleń budowlanych na terenach objętych tymi planami. Samorządy mają ustalenia tych map obowiązkowo przenieść do swoich miejscowych planów. Mają na to trzy lata, tj. do kwietnia 2018 r.

Zdaniem władz gmin zawartość map nijak się ma do rzeczywistości. Często jako tereny zalewowe widnieją w nich grunty, na których nigdy nie było powodzi. Przykładowo wodą od strony Bałtyku raz na sto lat ma być zagrożona cała Stocznia Gdańska, historyczna dzielnica Wolne Miasto, tereny postoczniowe, tzw. Młode Miasto. Dlatego gminy bronią się przed uwzględnianiem map przeciwpowodziowych w planach.

Posłowie chcą, żeby nowelizacja weszła w życie już 31 grudnia 2015 r. Jest to jednak mało realne.

Etap legislacyjny: wpłynął do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA