fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Dotacja na ocieplenie domu, wymianę pieca, okien i drzwi - szczegóły programu "Czyste powietrze"

Adobe Stock
Ile dotacji można dostać w programie "Czyste powietrze" na ocieplenie domu, wymianę pieca, okien, drzwi i co zrobić, by skorzystać z dotacji - o tym mówił w radiowej Jedynce minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Chodzi o dofinansowanie na termomodernizację budynków, o które mogą się ubiegać właściciele domów jednorodzinnych w ramach priorytetowego programu rządowego "Czyste powietrze". Resort środowiska zakłada, że dzięki dotacjom 80 proc. domów jednorodzinnych zostanie zmodernizowanych i o 60 proc. zredukowane zostanie zanieczyszczenie  powietrza szkodliwymi dla zdrowia i środowiska substancjami, wydobywającymi się m.in. z domowych kominów. Nabór wniosków ma ruszyć w drugiej połowie września.

Nie tylko na wymianę pieca

Na antenie Jedynki minister Kowalczyk poinformował, że program "Czyste powietrze" jest kierowany do właścicieli domów jednorodzinnych i umożliwia nie tylko wymianę pieca, ale też termomodernizację domu – ocieplenie ścian, sufitów, wymianę okien, drzwi.

Czytaj także: Od 19.09 można wnioskować o pieniądze na kotły i docieplenie

- Po to, by właściciel domu mógł mniej płacić za utrzymanie, by dom był ciepły i tani w utrzymaniu - mówił minister.

Wyjaśnił, że aby skorzystać z dotacji właściciele domów powinni  zapoznać się z programem i sprawdzić, czy ich budynek kwalifikuje się do programu.

- W przyszłym tygodniu program będzie szczegółowo opisany na stronach internetowych  Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska w zakładce "Czyste powietrze".  Jeśli dom ma nieocieplane ściany i przede wszystkim - jeśli ma piec węglowy, to się kwalifikuje. Następnie dom trzeba obmierzyć i wypełnić wiosek. Jest on bardzo prosty i krótki. Następnie należy go przesłać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – wyjaśniał Henryk Kowalczyk.

Dodał, że wniosek będzie weryfikować przedstawiciel WFOŚ  – przyjedzie do domu, żeby stwierdzić, czy faktycznie jest on nieocieplony lub czy piec rzeczywiście jest tego typu, że podlega wymianie. Po stwierdzeniu, że dane są zgodne z rzeczywistością podpisuje się umowę o dofinansowanie.

Ile dotacji można dostać

Minister Kowalczyk podał, że dotacje będą obejmować koszty kwalifikowane do maksymalnie 53 tys. złotych.

- Jeśli ktoś ma duży dom i chce zrobić duże inwestycje lub bardzo kosztowną elewację, to musi wziąć pod uwagę, że są ceny jednostkowe, ograniczające wartość inwestycji. To na przykład dla ocieplenia elewacji -  150 zł za metr kwadratowy. Jeśli ktoś zapłaci drożej, bo np. chce bardzo ładną elewację, to 150 zł będzie kosztem kwalifikowanym.

Wysokość dofinansowania jest określona procentowo i uzależniona będzie od dochodów gospodarstwa domowego.

- Od 90 proc. dla osób, które mają dochód poniżej 600 zł na osobę, 80 procent dla tych, którzy mają poniżej 800 zł na osobę. 30 procent dofinansowania przewidziano dla osób, które mają powyżej 1600 zł na osobę w gospodarstwie domowym – mówił minister.

Dodał, że w przyszłym roku dotacja 30-procentowa zostanie częściowo zastąpiona ulgą podatkową.

Pieniądze dopiero po wykonaniu

Pieniądze na modernizację domu właściciel będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni, a dopiero po zakończeniu inwestycji,  przedstawieniu rachunków i  sprawdzeniu przez WFOŚ, otrzyma zwrot.

- Ale jeżeli ktoś nie ma pieniędzy, może we wniosku o dotację zadeklarować, że chce pożyczkę. I tę pożyczkę dostanie na 100 proc. inwestycji. Zostanie ona wypłacona bezpośrednio wykonawcom. Następnie zostanie od niej odliczona kwota dotacji, a pozostałą część i procenty będzie można spłacać przez maksimum 15 lat - wyjaśnił minister.

Ministerstwo szacuje, że program może objąć blisko 4 mln domów jednorodzinnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA