MDM: kredyt z dopłatą na mieszkanie z rynku wtórnego

Za kredyt z dopłatą państwa można teraz kupić mieszkanie na rynku wtórnym.

Publikacja: 31.08.2015 17:31

MDM: kredyt z dopłatą na mieszkanie z rynku wtórnego

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Na większe wsparcie mogą też liczyć rodziny wielodzietne. Nawet gdy kupują kolejny dom. Od 1 września więcej osób może się ubiegać o kredyt z programu „Mieszkanie dla młodych". Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez ludzi młodych, która wprowadza wiele zmian korzystnych dla kredytobiorców.

Z rynku wtórnego

Dzięki nowym przepisom za kredyt w programie „MdM" można już nabyć mieszkanie lub dom jednorodzinny także na rynku wtórnym. Do tej pory przepisy zezwalały na nabycie mieszkania (domu) wyłącznie na rynku pierwotnym.

– Przede wszystkim skorzystają na tym mieszkańcy małych miast, gdzie deweloperzy nie budują wcale lub budują niewiele – mówi Michał Krajkowski, ekspert Domu Kredytowego Notus.

Nowe przepisy przewidują jednak, że lokale z rynku wtórnego muszą być tańsze od tych deweloperskich. Inna będzie bowiem wysokość wskaźnika, z którego użyciem ustala się maksymalną cenę metra kwadratowego mieszkania (jeżeli kupowany lokal ją przekroczy, nie dostanie się kredytu).

– Efekt jest taki, że w wielu dużych miastach trudno będzie znaleźć lokale, które zmieszczą się w aktualnym limicie cenowym przewidzianym dla programu „MdM" – ocenia Michał Krajkowski.

Zmian w przepisach nie obawiają się deweloperzy. Ich zdaniem rynek wtórny nie zabierze im klientów.

– Nasza oferta świetnie się sprzedaje. Nie sądzę, by w najbliższym czasie cokolwiek się zmieniło – wyjaśnia Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dodaje, że przybywa firm, które swoją ofertę mieszkaniową dostosowały do wymogów programu „MdM".

Większa dopłata

Nowelizacja przewiduje, że osoby oraz rodziny z dwójką dzieci otrzymają dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. (dotychczas było to 15 proc.), a z minimum trójką dzieci – 30 proc. (wcześniej 15 proc.). Dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci przewidziano zwiększenie z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego.

Po zmianach z programu „MdM" będą mogły skorzystać także osoby i rodziny z minimum trójką dzieci mające już wprawdzie mieszkanie, ale chcące kupić większe, by poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Teraz przynajmniej jedno z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

– To bardzo dobre rozwiązanie. Szkoda, że nie dotyczy rodzin z dwójką dzieci – uważa Konrad Płochocki.

Nowe przepisy zwiększają też udział w programie osób, którym brak zdolności kredytowej. Dotychczas było tak, że jeśli nabywca jej nie posiadał, do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie.

Nowelizacja przewiduje otworzenie katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu. Kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby, które się na to zgodzą.

Każdy dostanie kredyt

Z kredytu z programu „MdM" będą mogli skorzystać również członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania. Dzisiaj w przepisach jest luka. Z kredytu skorzystają ci nabywcy, którzy kupują od spółdzielni mieszkanie powstające na zasadach deweloperskich oraz budowane na rzecz członków spółdzielni, ale dopiero gdy budowa została już zakończona i rozliczona.

podstawa prawna: nowelizacja z 25 czerwca 2015 r. ustawy o pomocy państwa (DzU z 17 sierpnia 2015 r., poz. 1194)

Na większe wsparcie mogą też liczyć rodziny wielodzietne. Nawet gdy kupują kolejny dom. Od 1 września więcej osób może się ubiegać o kredyt z programu „Mieszkanie dla młodych". Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez ludzi młodych, która wprowadza wiele zmian korzystnych dla kredytobiorców.

Z rynku wtórnego

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego