fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wynajmujący łatwo zostanie przedsiębiorcą

Fotolia
Ten, kto udostępnia turystom mieszkanie przez pośrednika, powinien założyć działalność gospodarczą – uznał fiskus w najnowszej interpretacji.

Planowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki obowiązkowa rejestracja usług krótkoterminowego najmu będzie miała też konsekwencje podatkowe. Resort nie ukrywa, że celem jest walka z szarą strefą. Eksperci obawiają się, że wzrośnie liczba kontroli podatkowych, a w efekcie skarbówka będzie kwestionować sposób rozliczenia tych usług.

– Nikt nie przeczy, że od dochodu z najmu należy zapłacić podatek. Problem w tym, że nie wiadomo, na jakich zasadach. Przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że skarbówka często uznaje taki najem za działalność gospodarczą i każe płacić wyższy podatek – mówi prawnik Marcin Malinowski.

Spór o rozliczenie

Sporów może być jeszcze więcej, gdy wynajmujący mieszkania na doby będą mieli obowiązek rejestracji tego typu usług, a skarbówka zacznie ich kontrolować. W najnowszej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.68. 2018.2.BO) fiskus uznał, że wystarczy wynajmować na doby jedno mieszkanie, by zostać przedsiębiorcą.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która kupiła jeden apartament i chce wynajmować go na doby. Kobieta podpisała umowę współpracy z firmą pośredniczącą w krótkotrwałym zakwaterowaniu turystów. Zgodnie z umową pośrednik pobiera opłaty w imieniu właściciela, a jego wynagrodzenie stanowi 25 proc. tej kwoty. Poza tym dokonuje rezerwacji, przyjmuje gości oraz przygotowuje i sprząta lokal.

Kobieta chciała potwierdzić, że jest to tzw. najem prywatny, który może rozliczyć ryczałtem 8,5 proc. (oraz 12,5 proc. powyżej 100 tys. zł). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że takie stanowisko jest nieprawidłowe. Celem interpretacji jest rozstrzygnięcie, do jakiego źródła należy zakwalifikować dochody z najmu: najem i dzierżawa (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) czy pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). W tym drugim przypadku nie można płacić ryczałtu. Zaś w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Wyższy PIT od biznesu

Według skarbówki decydujący jest fakt, że kobieta powierzyła obsługę pośrednikowi. To potwierdza, że czynności związane z wynajmem będą miały charakter stały i nieokazjonalny. Jest to więc działalność gospodarcza.

– Podatniczka nie może płacić ryczałtu. Musi rozliczać się według skali (18 i 32 proc.) lub stawką liniową 19 proc. – mówi Malinowski.

Grzegorz Grochowina menedżer w KPMG w Polsce

Nowe obowiązki rejestracyjne mogą nieść ze sobą negatywne konsekwencje podatkowe. Niestety, problem w tym, że przepisy ustawy o PIT w tym zakresie są niejasne, a fiskus często interpretuje je na niekorzyść podatników. W licznych sporach organy podatkowe uznają najem za działalność gospodarczą i na tej podstawie kwestionują rozliczenie ryczałtem. Tego problemu – wbrew oczekiwaniom – nie rozwiązała nowelizacja przepisów o najmie z początku 2018 r., która wprowadziła nową stawkę ryczałtu wynoszącą 12,5 proc. W efekcie rozliczenie ryczałtem może w niektórych sytuacjach rodzić ryzyko sporu z fiskusem. Omawiana interpretacja pokazuje zaś, że nawet wynajmując tylko jedno mieszkanie, można być uznanym za przedsiębiorcę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA