– To oznacza przede wszystkim lepszą ochronę właścicieli lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych, które są zlokalizowane na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste – mówiła we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Anna Wieczorek, radca prawny z kancelarii prawnej Sendero Tax & Legal.

Prawniczka wyjaśniła, że użytkowanie wieczyste i prawo własności nie są to takie same instytucje. - Różnica jest zasadnicza, i polega ona na tym, że użytkownik wieczysty musi wnosić roczne opłaty. Co więcej, te opłaty mogą być aktualizowane przez właściciela gruntu. Istnieje, więc ryzyko, że wraz ze wzrostem wartości gruntu, wzrosną też opłaty – zauważyła Wieczorek. Jak dodała, z punktu widzenia mieszkańców jest to zmiana oczekiwana i pożądana.

Inaczej wygląda to w przypadku właścicieli gruntów, tj. Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. - Dla nich będzie to bowiem oznaczać brak dochodów z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste. W związku z tym są pomysły, aby w jakiś sposób zrównoważyć interesy zarówno właścicieli mieszkań, jak i właścicieli gruntu. Pomysły te polegają na tym, że przekształcenie będzie odpłatne, trzeba będzie uiścić tzw. opłatę przekształceniową – tłumaczyła mec. Anna Wieczorek.