fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Sejm uchwalił: mniej formalności na budowie, pieniądze na termomodernizację

Adobe Stock
Projekt budowlany będzie chudszy, a kolejne obiekty zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia.

Inwestorów czekają zmiany w formalnościach budowlanych. Zarządcy i właściciele budynków z wielkiej płyty będą mogli liczyć na pieniądze na ich remont.

Chudsza teczka

W czwartek w nocy Sejm uchwalił dwie nowele: prawa budowlanego oraz ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Czytaj też:

Dodatkowe pieniądze na termomodernizację bloków - rząd przyjął projekt ustawy

Nowelizacja prawa budowlanego: co się zmieni

– W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 200 tys. mieszkań, czyli najwięcej od 1980 r. Chcemy utrzymać ten trend, bo Polacy potrzebują mieszkań. Uchwalone prawo budowlane powinno się do tego przyczynić, bo skróci cały proces inwestycyjny – mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Jakich zmian się spodziewać? Nowela odchudza projekt budowlany. Będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie się składało w nadzorze budowlanym razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Zdaniem rządu projekt techniczny to około 35 procent całej dokumentacji. Są to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmieniają się one w procesie inwestycyjnym. Nie ma więc sensu przygotowywanie projektu wcześniej.

Zdaniem Marioli Berdysz, prezes fundacji Wszechnica Budowlana, to nie jest żadna rewolucja. – Już w tej chwili w wypadku wielu inwestycji nie prowadzi się robót na podstawie projektu budowlanego, tylko wykonawczego – tłumaczy Mariola Berdysz.

Nowela ma poprawić również bezpieczeństwo użytkowania budynku (lokalu) w wypadku zmiany sposobu jego użytkowania. Np. przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej. Zmiana jest odpowiedzią na tragiczny wypadek w Koszalinie. W pożarze escape roomu w tym mieście zginęły nastolatki.

Nowe przepisy wprowadzają również proste zasady legalizacji starych samowoli budowlanych, tj. popełnionych co najmniej przed 20 laty. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Nie będzie wolno też po upływie pięciu lat od daty wydania kwestionować pozwolenia na budowę lub na użytkowanie.

Nowelizacja zwalnia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę: instalacje gazowe wykonywane wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześć., wszystkie oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m sześć. oraz przydomowe tarasy naziemne. Z kolei z obowiązku zgłoszenia zostaną zwolnione m.in.: urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni, która nie przekracza 1000 mkw., i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych.

Nowela ustawy termomodernizacyjnej przyznaje właścicielom (zarządcom) bloków z wielkiej płyty pieniądze na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Wartość premii wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Przykładowo Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Energetyka w Warszawie posiada wiele bloków z dużej płyty.

Dawno już po

– Wszystkie są już po termomodernizacji. Z nowych przepisów więc już nie skorzystamy. Jest jednak wiele spółdzielni, które chętnie z nich skorzystają – mówi Piotr Kłodziński, prezes Energetyki.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA