fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowelizacja prawa budowlanego: co się zmieni

Adobe Stock
Projektowane zmiany w prawie budowlanym mają na celu nie tylko uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, ale co równie istotne i długo wyczekiwane, zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć podejmowanych przez organy architektoniczno-budowlane oraz organy nadzoru budowlanego. Na czym nowe rozwiązania mają polegać?

Rząd przyjął 6 listopada projekt nowelizację ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt) mają być szansą na uproszczenie budowlanego procesu inwestycyjnego oraz zwiększenie trwałości decyzji administracyjnych wydawanych w jego toku.

Trwałość pozwoleń

Nietrudno wyobrazić sobie komplikacje wynikające ze stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w trakcie procesu inwestycyjnego, czy też wiele lat po jego zakończeniu i rozpoczęciu użytkowania obiektu, który był przedmiotem wspomnianej decyzji. Skuteczne podważenie pozwolenia na budowę obiektu może w konsekwencji doprowadzić także do podważenia pozwolenia na jego użytkowanie.

Czytaj także: Kiedy możliwa jest legalizacja samowoli budowlanej

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego przewidują pewne limity czas...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA