ETPC wydał w lutym 2013 r. wyrok w sprawie D.G. przeciwko Polsce stwierdzający naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania. Wskazano, że skarżący był zdany na pomoc współwięźniów, ponieważ poruszał się na wózku i był obustronnie sparaliżowany, a mimo to nie zapewniono mu opiekuna. Dodatkowo mężczyzna cierpiał poważne zaburzenia pracy zwieraczy, cewki moczowej i odbytu, ale zakład karny nie zapewnił mu nieograniczonego dostępu do prysznica i stałego zapasu pieluchomajtek i cewników.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Komitetu Ministrów uwagi, w których podnosiła, że dotychczasowe, architektoniczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, wprowadzane w polskich więzieniach, są zdecydowanie niewystarczające. „W najnowszym raporcie Krajowego Mechanizmu Prewencji podnosi się, że nawet w jednostkach w teorii dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dopatrzono się szeregu wad koncepcyjnych, konstrukcyjnych i montażowych" – przypomina Michał Kopczyński, prawnik HFPC.

W uwagach do Komitetu HFPC podkreśla też, że polskie władze powinny zwiększyć ilość szkoleń dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, które zwrócą uwagę na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Uwagi zawierają również informację o braku odpowiednich środków finansowych na działania Rzecznika Praw Obywatelskich. „RPO odpowiada za prace Krajowego Mechanizmu Prewencji, który bada przestrzeganie standardów praw człowieka w miejscach pozbawienia wolności i przyczynia się do wdrażania zaleceń międzynarodowych przez jednostki penitencjarne" – dodaje Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

Komitet Ministrów jest organem odpowiedzialnym za nadzór nad wykonaniem wyroków ETPC przez Państwa Rady Europy.

Wystąpienie HFPC do Komitetu Ministrów Rady Europy dostępne jest tutaj.