fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Studenci na morzu

Zjawa IV
Instytut
24 lipca z norweskiego portu Stavanger wypłynie jacht s/y Zjawa IV z 12 studentami Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Wyruszą oni w rejs naukowo badawczy, który zakończy się 31 lipca.

Trasa wiedzie przez Morze Północne, duńskie cieśniny Skagerrak i Kattegat, do Kopenhagi. Patronat medialny nad wyprawą sprawuje „Rzeczpospolita”.

Armatorem jachtu jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP, partner Rejsu. Zjawą IV dowodzić będzie kapitan Rafał Klepacz

- W tym rejsie jest kapitan, ale nie ma dodatkowej załogi, studenci będą pełnić funkcję nie tylko naukową, ale będą też oficerami pokładowymi i nawigacyjnymi — wyjaśnia Urszula Ziemska, koordynator projektu. — Nie ma jednego przewodniego motywu naukowego tej wyprawy. Każdy ze studentów zajmuje się czymś innym i w innym celu zbiera wyniki badań.

Uczestnicy wyprawy będą pobierali próbki do badań biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych. Wszyscy studenci biorący udział w rejsie będą pobierać plankton (przy użyciu siatki planktonowej), skorupiaki z rodzaju Gammarus, małże Ensis ensis, okrzemki oraz mikrofitobentos.

Na całej trasie rejsu realizowane będą także pomiary różnych parametrów wody takich jak temperatura, zasolenie, przezroczystość, co posłuży do stworzenia profilu zmienności tych parametrów na przebytym odcinku. Uzyskane wartości pomiarów zostaną tez porównane z pomiarami pochodzącymi z satelity badawczego. Pobierane też będą próbki wody przeznaczone do analiz chemicznych w laboratorium.

Wyniki tych badań przyczynią się do lepszego zrozumienia funkcjonowania ekosystemu Morza Północnego, Bałtyckiego i Cieśnin Duńskich. Poza tym, posłużą jako baza prac licencjackich i magisterskich. Materiał pozyskany z odległych od Gdańska miejsc pomoże w przygotowaniu lepszych i ciekawszych zajęć dydaktycznych dla studentów Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA