Godziny karciane: inspekcja pracy sprawdzi, czy nauczyciele muszą pracować za darmo

Inspektorzy pracy sprawdzą, czy szkoły nie zmuszają do pracy za darmo.

Aktualizacja: 23.10.2018 07:40 Publikacja: 23.10.2018 06:49

Godziny karciane: inspekcja pracy sprawdzi, czy nauczyciele muszą pracować za darmo

Foto: Adobe Stock

Państwowa Inspekcja Pracy chce w przyszłym roku zbadać, czy w szkołach przestrzegane są przepisy dotyczące czasu pracy w placówkach oświatowych. To odpowiedź PIP na zarzuty stawiane przez nauczycieli, że w wielu szkołach zmusza się ich do pracy ponadwymiarowej bez wynagrodzenia.

Chodzi o tzw. godziny karciane i świadczenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej po lekcjach. – Program działania będzie obowiązywać, gdy zaakceptuje go Rada Ochrony Pracy na posiedzeniu w grudniu – zaznacza Danuta Rutkowska, rzeczniczka głównego inspektora pracy.

"Karcianki" były to dwie dodatkowe godziny pracy wprowadzone z przeznaczeniem m.in. na zajęcia dodatkowe. Obecny rząd godziny karciane zlikwidował, ale nauczyciele cały czas narzekają, że dyrektorzy zmuszają ich do pracy za darmo m.in. poprzez zajmowanie się uczniami wymagającymi szczególnych działań.

Resort edukacji wielokrotnie zwracał uwagę na to, że takie działania są nielegalne. Nauczyciele i tak ciągle sygnalizują takie praktyki.

Z ankiety przeprowadzonej na wiosnę przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wśród dyrektorów 2460 przedszkoli, 4221 szkół podstawowych i 1389 ponadgimnazjalnych wynika, że problem ten dotyczy nauczycieli w blisko co drugiej szkole i placówce oświatowej. W przedszkolach tego typu naruszenia stwierdzono w 45 proc. badanych placówek. W szkołach podstawowych – w 52 proc. Najgorzej jest w szkołach ponadgimnazjalnych, w których odsetek ten rośnie do 61 proc.

Do tej pory Inspekcja Pracy szkoły kontrolowała tylko okazjonalnie. W 2017 r. w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich przeprowadzono łącznie 747 kontroli. W związku z wykroczeniami przeciwko prawom pracownika na winnych nałożono 24 mandaty (25,8 tys. zł) oraz skierowali 11 wniosków do sądu. 133 szkoły pouczono.

Z kolei w pierwszym półroczu 2018 r. w szkołach przeprowadzono łącznie 382 kontrole. Za łamanie praw pracowniczych mandatem ukarano 12 (na 14,3 tys. zł) oraz skierowano 4 wnioski do sądu. 77 szkół pouczono.

Czytaj też:

Nauczyciele wciąż uczą za darmo po godzinach, choć nie ma już godzin karcianych

Zmiana przepisów utrudniających zmuszanie nauczycieli do pracy bez wynagrodzenia

Dlaczego nauczyciele uczą za darmo

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego