fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Rockowy laureat Greta van Fleet na Open’erze

Bracia Kiszka z Greta van Fleet zagrają 4 lipca w Gdyni
Universal Polska
Countrowa gwiazda Kacey Musgraves oraz piosenka rapera Childish Gambino zdobyli po cztery Grammy.

Statuetki Grammy, nazywane muzycznymi Oscarami, zostały rozdane po raz 61. Dla polskich fanów najważniejszą informacją jest to, że za najlepszą płytę rockową uznano epkę „From The Fires” zawierająca „Highway Tune” i siedem innych piosenek grupy Greta van Fleet złożonej z polskich emigrantów.

To bracia Kiszka – bliźniacy Jacob i Josh, który potrafi śpiewać w stylu Roberta Planta z Led Zeppelin, ich brat Sam i grający z nimi Daniel Wagner. Pochodzą z Frankenmuth w Michigan, zwanej Małą Bawarią. W listopadzie kwartet wydał debiutancką płytę „Anthem Of The Peaceful Army”.

Teraz zespół Greta van Fleet pokonał takie gwiazdy jak Alice in Chains, Weezer czy Fall Out Boy. Kwartet wystąpi po raz pierwszy w Polsce na gdyńskim Open’erze 4 lipca.

Największy sukces odniosła jednak Kacey Musgraves. Jej album „Golden Hour” uznano za najlepszą płytę roku. Musgraves ma countrowo-folkowe korzenie i przebija się przez zgiełk plastikowych produkcji lansowanych w nowych mediach. Śpiewa w sposób tradycyjny, harmonijny, typowy dla dawnej Ameryki, a jednocześnie przebojowy.

Pochodzi z Teksasu, ma 30 lat, jest laureatką countrowego talent-show „Nashville Star” w 2007 r. Debiutowała płytą w 2013 r. Łącznie Musgraves zdobyła cztery statuetki, w tym za najlepszą piosenkę countrową („Space Cowboy”) i countrowy album.

Również cztery Grammy znalazły się w kręgu twórców piosenki „This Is America” Childish Gambino (nagranie, piosenka, śpiewany rap i teledysk). Pod tym pseudonimem ukrywa się aktor i raper Donald Glover. W „This Is America” z delikatnych, kreolsko-afrykańskich rytmów wyłania się rap. Wyraża brutalność dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, gdzie bogate duchowe życie religijnych wspólnot co chwilę przerywa groza masakr dokonywanych z bronią w ręku przez szaleńców.

Świetny jest również nagrodzony teledysk, w którym Gambino pokazuje swoje taneczne możliwości na tle chóru gospel.

Za najlepszą piosenką rap uznano „God’s Plan” Drake’a, do raperki Cardi B powędrowała w tym roku statuetka za płytę rapową („Invasion Of Privacy”). Nagrodę za najlepszy bluesowy album otrzymał Buddy Guy („The Blues Is Alive And Well”).

Sting tym razem jest zwycięzcą w kategorii najlepsza płyta reggae, na co zasłużył sobie krążkiem „44/876” nagranym w duecie z Shaggy. Za autora najlepszego wykonania rockowego uznano Chrisa Cornella („When Bad Goes Good”), tragicznie zmarłego lidera Soundgarden.

Najlepszą debiutantką okrzyknięto wokalistkę Dua Lipa, która ma kosowsko-albańskie pochodzenie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA