fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Związki zawodowe w służbach - czy będzie ich więcej

Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
Policyjny szef jako przełożony będzie mógł powołać do komisji po jednym przedstawicielu zakładowej organizacji związkowej funkcjonującej w jednostce.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zmienia przepisy rozporządzeń o przyjęciu do służby i dyscyplinarkach.

Powód zmiany? Dostosowanie przepisów rozporządzenia do zmienionych ustaw o: policji, Straży Granicznej Służbie Więziennej. Ta wejdzie w życie 27 października 2019 r. Zgodnie z nią policjanci będą mogli się zrzeszać w związkach zawodowych.

W związku z tym w ramach postępowania kwalifikacyjnego do służby w policji komendant główny policji, komendant wojewódzki (stołeczny) policji jako przełożony będzie mógł powołać do komisji, której zadaniem będzie sporządzenie listy kandydatów spełniających warunki przyjęcia do służby, po jednym przedstawicielu zakładowej organizacji związkowej funkcjonującej w jednostce.

Komisje powoływane przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego, które przed wejściem w życie rozporządzenia rozpoczęły sporządzanie tej listy, ale go nie zakończyły, kontynuują jej sporządzanie w dotychczasowym składzie.

Zmiany w ustawie o służbach, choć niewielkie, wprowadzają istotną rewolucję w przepisach o zrzeszaniu się funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej w związkach zawodowych. Obecnie w służbach obowiązuje monizm związkowy. Oznacza to, że działa jeden związek zawodowy, do którego policjanci mogą się zapisać. Związków będzie mogła powstać dowolna liczba. Wystarczy, że znajdą się chętni. Wiadomo już, że powstanie policyjna Solidarność oraz zapewne policyjny OPZZ. Tym samym słabsza będzie pozycja obecnie istniejącego NSZZ Policjantów.

Etap legislacyjny: Rządowe Centrum Legislacji

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA